1/5 Benzinli RC Motoru Nasıl Temizlenir?

Neredeyse gerçeğe yakın parçalarıyla model araçlar, özellikle 1/5 benzinli modelleri hem sesi hem görüntüsüyle daha çok dikkat çekmekte.

Hobi dünyasının son zamanlarında vazgeçilmezi olan RC model hobisi drone araba modelleri gibi bir çok alana ayrılmakta. Bu hobinin en güzel uğraş tarafı bakımıdır. Bakım yaparken de bir kaç konuya dikkat etmemiz gerekmekte. Özellikle uzun zamandır bekleyen motorunuz varsa veya uzun süreli kullanmayacaksanız bakım yapmanızda fayda var. Bu şekilde motorun ömrü daha uzun olur.

1/5 benzinli modellerinin motoru nasıl bakım yapılmalıdır?

Sırası ile ilk olarak karbüratör temizliği. Karbüratör temizliği yaparken hassas olduğunu unutmayalım. Düzgün bir şekilde sökme işlemi yapıldıktan sonra WD-40 ve elinizde varsa hava kompresörü ile temizlik süper olur. Bizde kompresör olmadığı için mecburen WD-40 kullanmak zorunda kaldık. 🙂 Tüm deliklerine WD-40 sıkın. Bunu yapmanızın amacı kalmış olabilecek küçük tozları ve kurumuş olan yağ kalıntılarından kurtulmak. Bu şekilde motorunuza hava ve benzin karışımı hem temiz hemde verimli gitmesini sağlamak için. Daha sonrasında hava kompresörü ile deliklere doğru tutarak kurutma işlemi yapmak.

Karbüratör ayarı nasıl olmalı? Fabrika ayarına nasıl getirilir?

Temizleme işlemi yapıldıktan sonra fabrika ayarı haline getirmenizde fayda var. Karbüratör üzerinde 2 adet vida bulunmakta, biri hava diğeri ise benzin karışımı ayarlayan parçalardır. Tamamen sıkılmış durumuna getirin ve sonrasında hava karışımını (sol taraftaki) 2.5 tur açın benzin karışımını da (sağ taraftaki) 2 tur çevirerek açın. Sıfır aldığınızda size gelecek olan ayarlardır. İleri zamanda daha çok hız veya tork almak isterseniz yine bu alanlarda oynamalar yaparak istemiş olduğunuz verimliliğe gelecektir.

Piston ve Gömlek temizliği nasıl yapılmalıdır?

Bu alan karbüratör kadar hassastır. Sökme ve takma işleminde gömleğe veya piston vereceğiniz en ufak çizik başınıza büyük dertler açabilir. Bu kısım sık temizlenen bir alan değildir fakat bakım yapmamızın amacı yine beklemiş bir motor için içerisinde oluşabilecek pislik motorumuza zarar verebilir. Yine bu alanı zarar vermeyecek olan mümkünse mikro fiber yumuşak bir bez bulundurmalısınız. Segman kısmına zarar vermeden WD-40 ile yıkama işlemi yapıyoruz. Daha sonrasında hava kompresör veya bez yardımıyla silme işlemi yapmanız yeterli olacaktır.

1/5 RC model motoru temizlemesiyle ilgili videomuzu göz atabilirsiniz.