AMD 32Gb Ekran Kartı Hakkında

Dünya genelinde kendisini ispatlamış olan AMD firması dünya da bir ilki başararak ilk 32 gb grafik kartını duyurdu. AMD, OpenCL 2.0 destekli yeni AMD FirePro S9170 sunucu GPU’sunu duyurdu.

İkinci nesil AMD Graphics Core Next (GCN) mimarisi ile DGEMM çift duyarlıklı ağır iş yükleri için tasarlanan profesyonel grafik kartı, dünyanın ilk ve en hızlı 32GB tek grafik yongalı sunucu grafik kartı olarak dikkat çekiyor.

Oyun ve tasarımcılar için beklentilerinin fazlasını karşılayabilecek hatta 2,62 TFLOPS performans değerine kadar çıkabilmektedir. Geçtiğimiz senelerde Green 500 listesinin en üst sıralarında yer alan AMD FirePro S9150 en verimli güç tüketimi sağlayan olarak seçilmişti. Fakat AMD şirketi iş akışlarını düşünülerek kamu kuruluşları, petrol ve doğalgaz endüstrileri veya derin sinir ağları yığınlarının geliştirmesi gibi konuların araştırılması üzerinde çalışan veri merkezi yöneticileri için ideal bir çözüm olarak dikkat çekiyor. AMD FirePro S9170 serisi kullanıcılar için ne gibi özellik ve performans sunacak?

*Çift duyarlıklı işlemlerde 2.62 TFLOPS’a kadar performans sağlayan AMD FirePro S9170, DGEMM ağır iş yükleri için en hızlı tek grafik yongalı kart olarak rakip çözümlere kıyasla yüzde 40’a kadar fazla performans gösteriyor
*Rakip ürünlere göre yüzde 10 daha az güç tüketimi ve yüzde 40 daha fazla çift duyarlı işlem performansı sağlıyor.
*Endüstrideki 32GB ultra-hızlı GDDR5 belleğe sahip ilk kart üstü sunucu GPU’su olan AMD FirePro S9170, 320GB/s bellek bant aralığı için 512 bit bellek arayüzü sunuyor.
*32GB GDDR5 bellek ile güçlendirilen AMD FirePro S9170; yüksek bellek gücü gerektiren uygulamaları hızlandırarak, büyük ve karmaşık işlem gerektiren işyüklerinin kolaylıkla üstesinden geliyor.
*Rakip grafik kartlarına göre yüzde 33 daha fazla belleğe sahip olan AMD FirePro S9170 GPU, bu sayede özellikle yüksek hacimli veriler ile çalışırken işyükü hızını ve duyarlılığını artırıyor.

2015 senesinin sonlarına doğru çıkması planlanıyor.