Apple İ9 İşlemcili Macbook Pro Performans Konusunda Çuvalladı

Özellikle işlemci tarafında ciddi artış getiren modeller, maalesef beklenen performansı tam anlamıyla sunamıyor.  Apple’ın şu an kadarki en güçlü MacBook Pro modeli olan 8. nesil Intel i9 işlemcili 2018 model MacBook Pro, soğutma sistemi problemleri nedeni ile cayır cayır yanıyor ve potansiyel performansının yarısına bile ulaşamıyor.

Apple, MacBook Pro serisini geçtiğimiz hafta Intel’in en üst düzey Core i9 işlemcisiyle yeniledi. Ancak 8. nesil Intel i9 işlemcili 2018 model MacBook Pro, soğutma sistemi problemleri yüzünden aşırı ısınıyor. Yetersiz soğutma sistemi, i9 işlemcisinin potansiyel performansının yanına bile yaklaşamamasına neden oluyor. Apple‘ın yeni MacBook Pro ailesi, ekstra 2.400 TL ödenerek “2.9 GHz 6 çekirdekli 8. nesil Intel Core i9 4.8 GHz’e kadar Turbo Boost” işlemci modeliyle satın alınabiliyor. Seriye şimdiye kadar konan en güçlü işlemci olan Core i9, potansiyeli oldukça yüksek bir işlemci. Dizüstü bilgisayarların Core i9 versiyonu hala yeni olmasına rağmen, henüz Lee’nin bulgularını çoğaltmak için başka testler göremedik. Sorunun soğutma sisteminde olduğu ise Lee’nin deneysel soğutma çözümü ile ortaya çıkıyor. i9 işlemcili MacBook Pro modelinde 4K çözünürlüğündeki aynı videoyu cihazı bir buzdolabının buzluğuna koyarak oluşturmayı deneyen Lee, i9 işlemcili MacBook Pro’nun buzluktayken videoyu 27 dakika 18 saniyede oluşturabildiğini gördü.

Sorun kusurlu bir birim değilse, Apple ciddi şekilde baskı altına girecek. Muhtemelen yazılım tarafından düzeltilebilecek bir sorun değil. Kötü termal macun doğası gereği donanım meselesi. Bu yüzden Apple’ın yapabileceği en iyi şey, işlemciyi kasıtlı olarak düşük tutmak, termal sorunları çözmek için de performansı yavaşlatmak olabilir.

Detaylar için gelin video’yu izleyelim.