Asgardia Başkanı Belli Oldu

‘İlk uzay ülkesi’ olma hedefiyle ortaya çıkan Asgardia, ‘devlet başkanı’nı dün seçti. Yemin ederek görevine başlayan Devlet Başkanı Igor Ashurbeyli, ilk hedeflerinin beş sene içerisinde tüm dünyaya internet yayını yapan uyduları Dünya yörüngesine yerleştirmek olduğunu belirtti.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen tören ve basın toplantısıyla Asgardia’ya dair bilgiler paylaşıldı. Ülkenin devlet başkanı olan Igor Ashurbeyli, ilk ve en büyük hedeflerinin tüm dünyaya internet sağlayacak olan uyduların uzaya konuşlandırılması olduğunu belirtti.

VATANDAŞ OLMAK İÇİN YILLIK 100 EURO

‘Tarihin ilk uzay ülkesi’ Asgardia için adım atıldı: Vatandaşlık başvuruları başladı Asgardia’nın internet sitesinden kayıt olmak ücretsiz. Fakat meclise seçilebilmek gibi vatandaşlık ayrıcalıklarından faydalanabilmek için üyelerden 100 euro miktarında yıllık ücret isteniyor. Gönüllü bağışlarla finansman sağlayan topluluk, ileride oluşturulacak vergi sistemiyle para sorununa çare bulmayı hedefliyor. Bununla birlikte ‘Devlet Başkanı’ Ashurbeyli, vergilerin fahiş oranda olmayacağı konusunda üyelere garanti de veriyor.