ASUS Rog Strix AMD Radeon RX 580 8 GB OC Nasıl ve İncelememiz

Asus, özellikle Gamer’lar için ekran kartlarında daha üstün performans alabilmeleri için çok çalışmakta. AMD severlerini gerçek anlamda tatmin edecek ve uzun vadeli bir kullanım süresi veren Asus, üretmiş olduğu AMD Radeon RX 580 ile aslında bunu biraz daha kanıtlamış oldu.

İlk olarak bu kart ile ilgili yorumumuz; Asus, RX 580 serisinde iki model çıkardı ve ilk çıkardığı seride 2 fanlı soğutma sistemi kullandı. Isınma sorunu veya ısınma ile ilgili kafaya takanlar için 3 fanlı modeli daha baskın geldi. Dizayn ve yapı olarak gayet başarılı ve buna uygun kasanız mevcut ise sizi memnun edecektir. Aura RGB aydınlatması ile kasa içine şık bir görüntü katmakta ki bu vaz geçilmez bir özellik haline gelmekte. IP5X Sertifikalı toza dayanıklı fanları ve 55 dereceye sessiz modda beklemesi biraz daha tatmin edici oluyor fakat 55 dereceden sonra fanlar gürültülü bir şekilde yüksek devirde çalışıp hızlıca aşağı çektiğini de gördük.

En önemli nokta ise bu kart ile oyun deneyimini OC yapmadan bile yaşayabiliyorsunuz. Güncel battle royale oyunlarda bize verdiği FPS değerleri ve ısınma sorunun hiç olmaması şaşırttı. Bu testi yaparken 2K çözünürlük özelliğine alarak denedik 4K görüntüde oynayacaksanız 55 dereceyi hemen görebilirsiniz. Biliyorsunuz ki yeni çıkan kartlarda tamamı ile yönetilebilir halde GPU Tweak II bu ASUS FanConnect II  programı ile Asus daha basit bir kullanım arayüzü olan programı ile rahatlıkla istediğiniz değerlere getirebiliyorsunuz. Kartın arkasında bulunan 2 adet fan pini kasa içerisindeki yönetmek istediğin fanları da bağlayıp kendi programı üzerinden diğer fanları yönetmeniz mümkün.

Özellikle ekran kartının arka plakası ile kartın ana kartını daha soğuk olmasını sağlayan bir işlevsellik katmış. Asus böyle bir kart üretmiş fakat kutu içeriğinde keşke display port kablosunu koysaymış dedik. Kartı aldığınızda monitörünüz FreeSync özelliğini destekliyor ve bunu kullanmak istiyorsanız Display Port kablosunu da mutlaka almanız gerekmekte.

Ek olarak Benchmark testlerinde rakiplerini gerçekten geride bırakmakta. GTX 1060 1070 ve 1080 kartlarını özellikle OC yaparak bir çok oyunda geçmiştir. Genel olarak özelliklerini bakalım:

 
3D Desteği Yok
Bağlantı Display, DVI-D, HDMI
Bellek Hızı 8000 MHz
Bellek Tipi GDDR5X
Bit Değeri 256 Bit
Chip Seti AMD
Çekirdek Hızı Boost 1360 MHz
DirectX Desteği 12
Display Çıkışı 2 Adet
DVI Çıkışı Yok
DVI-D 1 Adet
DVI-I Yok
Geliştirilmiş Teknolojiler OpenGL
Grafik Bellek 8 GB
Grafik İşlemcisi AMD Radeon RX 580
Güç Tüketimi 150 W
HDMI Çıkışı 2 Adet
Mini Display Çıkışı Yok
Minimum Güç Kaynağı (PSU) 500 W
Overclock (Hız Aşırtma) Var
Slot Tipi PCI-Express 3.0
Soğutma Fanlı Soğutma