Bisiklet Seyahati İçin Gerekli Olan Malzemeler

Bisiklet seyahatinde yola çıkmadan önce bizden size tavsiye ekipmanlarınızı tam takır almalısınız. Bu gerekir mi gibi kendinize soracağınız her soruda bir adım geri gitmenize sebep olacak.

Özellikle uzun bir seyahat yapacak iseniz iyi bir teçhizata ihtiyacınız olacak ve bisikleti tercihi her türlü ortama uymalıdır. Seçim yaptığınız bisikletlerde yol, arazi ve hız seçenekleri ile karşınıza çıkar ve her türlü ortama uyan bisiklet arazi bisikletidir. En güzeli arazi bisikleti alıp modifiye etmeniz daha iyi olacaktır.

Teçhizat

  • Arka bagaj bağlantı noktaları.
  • Boyunuza uygun kadro ölçüleri.
  • Kadro dayanıklılığı. Materyal olarak 6000-7000 arası alüminyüm alaşımlı tercih edilebilir. Piyasada şuan %80 oradan kadro alaşımları böyledir.
  • Minumum ağırlık.

Fren sistemi seçimi

Dünya genelinde v-fren sistemi önerilir ama şimdi çıkan disk frenler daha çok tutulur. Kaçırdığımız bir kaç noktalar disk fren gideceğiniz seyahatlerde -5 dereceler tutmama yapabilir v-fren’de böyle bir sorun yaşamazsınız. Hakimiyet konusunda da disk fren önde gelir. Her türlü şart için v-fren önerilir.

Ön bagaj

Disk fren kullanıyor iseniz ön bagaj takımı ona göre uygun bulmak zordur öncelikle. Max kapasitesi 20 kg civarında. Göbek miliyle maşa ayaklarına bağlıyorsunuz. Axiom firması bagaj konusunda oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip.

Arka bagaj sistemi

Yine disk fren kullanıyorsanız ona uygun bulup almanız önemlidir. Yaklaşık olarak arka bagajlar 40 kg kadar taşımanız önerilir. Alüminyum bir sistemli almanız çok önemlidir çünkü yanınızda ki her eşyanın hafif olması bir bisikletçi için en büyük dikkat edilen faktördür.

Sele

En iyi sele markası Brooks’dur. Piyasada satılan seleler pek tavsiye edilmez rahatlık, hava alabilir yapısı ve geniş olmasına dikkat etmeniz önerilir. Ayrıca amortisör sistemi olması size rahatlık katar.

Yol bilgisayarı

Yol bilgisayarı olması belki pek önemli görünmez çünkü günümüzün telefonları bu işlevleri yapabilmekte. Ama yinede almanız önerilir çünlü yol bilsayarların pil ömürleri daha uzun ve size daha çok kolaylık katacaktır.

Çamurluk

Topeak defender xc1/xc11 çamurluğu yerine aslında tam çamurlukta tercih edilebilir. Ancak patikalarda ve dağlık bölgelerde bulunan çamur, tekere yapışarak tam çamurluğun arasına sıkışabiliyor. Topeak’ın bu ürününde teker ve çamurluk arasındaki mesafeyi ayarlamanız mümkün.

Lastik ne kadar dayanıklı olmalı sizin için?

Tur için tercih edilen lastik tipi Swhable Marathon HS 420 markasıdır. Swhable dünya çapında bilinen ve kendini kalitesi ile övündüren bir marka haline gelmiştir. Lastik içerisinde bulunan kauçuk sayeseinde patlama riskini neredeyse sıfıra indirmiş durumda. Aynı zamanda 2 adet farklı açılardan örülmüş olan çelik eleklerde lastiğin kaldıracağı yük kapesitesinide arttıyor aynı zamanda yarılmalarında önüne geçiyor. Ortalama azami yükü 130 kg gibi bir rakam. Gönül rahatlığı ile her türlü zeminde kullanabilirsiniz.

Vites

Dünya’nın en çok tercihi Shimano markası olup, kilometrelerce kullanabileceğiniz bir dayanıklık sunar. XT serisi en çok sağlam olarak bilinir ve periyodik bakımlarla kullanım rahatlığı yaşarsınız.

Jant kaliteniz nasıl?

Fiyatları ne kadar yüksek olursa olsun almaktan tereddüt etmeyin. Her jantın taşıma azmi olur ve buna göre almanız önerilir. Sebebi ise ağırlık taşıma azmi ne kadar yüksek olursa yol tutuşu ve arazi yada hız yapmanızda engel tanımaz. Çift katlı jant sistemi almanız ve önerebileceğimiz marka sizin için Downhill.

Jant göbeğiniz

Jant göbeği jantınız kadar çok önemlidir. 300-400 km sonra göbek tam kıvamını buluyor bilyalar ve bir tur pedal çevirdiğinizde teker oldukça akıcı dönmeye başlıyor. Bunun kazanımı ise; çok daha az pedal çevirimi ve efordan tasarruf oluyor.