Büyük Kapışma IOS 9 mu? Android M mi?

Teknolojide birbirlerine rakip olan iki büyük markanın yeni sürümleri ile Apple, WWDC 2015 yıllık geliştiriciler konferansında yeni mobil işletim sürümü iOS 9’u tanıttı. Bununla beraber beta sürümünü geliştiriciler için sundu.

IOS 9’un yeni özellikleri ortaya çıktı ve ezeli rakibi Android ile farkları belirlendi. IOS 9’a gelen bazı özellikler Android’de zatan bulunuyor ve tabii ki mobil sektöründe rakiplerinden ilham almak standart bir uygulamadır. Bu durum tabii ki de sadece iOS ve Android platformuyla sınırlı değil. BlackBerry ve Windows Phone gibi rakipleri de mevcut ancak iOS ve Android mobil platformunun en büyük bölümünü kaplıyor.

Apple Maps ilk piyasaya çıktığında kullanıcıları tarafında çok eleştiriye maruz kalmıştı ve bunun sebebi de yeni harita uygulamasında bir sürü hatalar mevcuttu. iOS 9 ile Google Maps’ın üç somut özelliği Apple Maps’e geldi. Bu özelliklerden biri Trafik Raporları.

HARİTALAR

Bu harita özelliği yıllardır Nokia HERE ve google maps üzerinde mevcuttu. Apple Maps’ın ise toplu taşımacılık konusunda bilgi veren yeni transit oldu. Apple’ın en çok sevilen Siri daha iyi içeriksel farkındalık getirmek Apple’ın bir çabası olmaya devam edeceği gözüküyor. Buna ek olarak Apple Maps, size uygulama içinde yakınlardaki ilgili noktaları aramanıza izin veren bir özellikle sunuldu. Ancak bu özellik, Android M ile Android platformuna iOS’tan önce girdi.

SİRİ İLE GELEN YENİLİKLER

Siri’ye gelen bir kaç özelliği kullanıcılarına daha kolaylık sunuyor, konum, zaman, açtığınız uygulama, son dinlediğiniz şarkılara ve daha fazlasına duyarlı olarak çalışacak. Google Now’a benzer şekilde daha akıllı bildirimler de yapacak. Asistan’ın yaptığı en büyük iş hatırlatmalardır ve artık Siri hatırlatmala da yapabilecek. Siri’de aynı zamanda konum desteğiyle evinize geldiğinizi, arabanıza bindiğiniz gibi bilgilere sahip olacak. Ancak Google’ın Android M üzerinde sunduğu Now on Tap özelliği daha fazlasını sunuyor ve daha umut verici.

MUSİC

Apple’ın bir diğer getirdiği özellik ise Apple Music’in en farklı yönü ise sanatçılarla hayranların bir araya gelinebilmesi olacak. Örneğin Rihanna’nın Apple Music’te resmi bir hesabının olduğu, en yeni şarkılarını ve demolarını paylaştığı bir kanalı olabilecek. Android’in Play Music ve aynı zaman da Spotify ve Deezer gibi üçüncü parti uygulamalarda mevcut.

ÇOKLU EKRAN – ÇOKLU İŞ

Samsung’un kullanıcıları için en büyük yaptığı özellik çoklu ekrandı ve Apple’da bu özelliği geç kalmış olsada kullanıcılarına sunmayı planlıyor. Ama sadece Ipad üzerinde kullanılabilecek.