Çadır’da Nem Sorunu

Sürekli çadır hayatı olanların ve kamp yapanlar için nem problemi çok sıklıkla yaşanmakta. Nem olduğu takdirde uyku tulumu içerisinde rahatsızlıklar olmaya başlar ve can sıkıcı boyutlara kadar ulaşabilir.

Hatta bu kadar nemi kıyafetlerinize de işledi ise, toparlanıp gitme zamanında yükünüzü biraz daha ağırlaştırmaya sebep olacak. Böyle bir durum varken ilk analiz etmeniz gerek olay buna sebep olacak kıyafet, genel eşyalar veya çadır etrafında bulunabilecek etkenler. Klasik çift tenteli kamp çadırı, tek tenteli ultra hafif çadır veya basit bir tente bile kullanıyorsanız yoğunlaşmanın sebepleri ve korunma yöntemleri farklılık göstermez.

Çadırda nem olmasını oluşturan en büyük etken nefesinizdir. Çadırda uyuduğunuz zamanda 1 litre su buharını vücudunuzdan dışarıya salıyorsunuz ve böylelikle nem oranı biraz daha artış gösteriyor. Sabah uyandığınızda çadırın içinde yağmur yağdığını görmek hiç de hoş bir durum olmasa da bunu önlemek düşündüğünüzden çok daha kolaydır. Açık havada kamp kurduysanız, yağmur riski yok ise çadırın dış tentesini mümkün mertebe açık bırakın. Böylece çadırın içindeki hava akımını arttırır ve su buharının dışarıya kaçmasına yardımcı olursunuz. Islak olan malzemeleriniz mümkün olduğunca dışarıda tutun. Akarsu, göl veya deniz gibi suya yakın bölgede kamp yapıyorsanız çadırınızı suyun bulunduğu yerden biraz daha uzakta ve yüksekte kurmanızı öneririm. Gece soğuyan hava ile nem alçak bölgelere çökecektir. 5-10 metre yükseklik bile size avantaj sağlayabilir.

Yağmurlu bir günde kamp yapıyorsanız iki kat nem olmasına sebep olacak ve daha çok sizi rahatsız edecek. Öncelikle önerim gerçekten iyi olan bir çadır alın parasından kaçınmayın diğer tip çadırlar su geçirmez dense geçiyor. Her çadırın kendine ait su alım kuvveti vardır ve bu kuvvet metreküp olarak ölçülür. Metreküpü yüksek olan bir çadır seçiniz. Yağmurlu günlerde dışarıda ki nemi içeriye girmesini azaltmak için çadırınızın ikinci katmandaki tentesini iyice gerdirerek kapatın. Çift katmanlı bir çadır kullanıyorsanız çadırınızı komple gerdirmeniz gerek.

Şimdiden daha iyi keyif kamp hayatı dilerim. 🙂