CEO Olmanın Farkı

Herkesin hedefleri vardır ve bu hedefleri ulaşmanıza sağlayacak olan sizsiniz başka kimse size yardımcı olamaz. Bir gazetecinin tam olarak 300 CEO ile görüşüp yaptığı görüşmeleri kısaca şu şekilde anlatıyor: “Onlar, çoğu şeyi diğer insanlardan farklı yaparlar.

Eğer sizde bu sürpriz alışkanlığı bir yaşam tarzı olarak benimserseniz kendinizi ilerde bir CEO olarak görmeniz sürpriz olmaz.” Gazetecinin yaptığı araştırmalara dayanarak bizde bunları size kısa kısa anlatacağız.

Dünyada çalışan değil çalıştıran olmak ister herkes ancak çalışan iseniz verilen işlerle ne kadar başarılı olursanız olun ama sizi asla o pozisyona taşıyamacağına emin olun. Kendi adımlarınızla hareket etmelisiniz ve bağımsız olarak karar almaya çalışmalısınız. CEO’nun görevlerine bakacak olursak herhangi bir şirketin ihtiyacı olan neyse onu tespit edip yerine getirilmesini sağlamasınız. Aslında patron diyebileceğimiz bir görevdir. Her şirketin bir kişiliği vardır insanda olduğu gibi. CEO bir şirketin kültürel bir hale getirmelidir ve bunu nasıl getirecek derseniz çalıştığı yerin amaç ve kısımlarını iyi tespit etmeli. Çalışanlarınız konusunda nasıl ve ne konuda başarılı olduklarını tespit etmelisiniz.

En önemlisi çalışanlarınıza hedef belirtmelisiniz. Hedef, istek ve hırs onlarda bu amaçları elde etmesi için yardımcı olmalısınız. Eğer kendinizde bir çalışansanız şu an kendinize şu soruları sormalısınız: Ne tür istekli amaçlar şirketin başarıya ulaşmasını sağlar? Bu hedefler sizi heyecanlandırıyor mu? Bu hedeflerin gerçekleşmesi ile önünüzde bir kariyer şansı görüyor musunuz? Bu soruların cevabı ile kendinizi CEO konusunda pozisyonlandırabilirsiniz. Futbol maçı düşünün teknik direktör maçtan önce bir milyon tane taktik söyler ve gerisini takımına bırakır aynısını sizde yapmalısınız geride durun ve sorumluluk sahibi nasıl olunur gösterin onlara. En önemlisi de istediğiniz işi gerçekten istemelisiniz. Sadece para yönden veya hedef yönünden düşünmemeniz çok önemlidir.