Cortana Tuşu Hakkında Bilgi

Windows Phone’da ilk tanıştığımız sanal asistan Cortana’nın şimdi ise Windows 10 geldikten sonra bilgisayarın en önemli özelliği haline gelecek.

Peki Cortana bizim için ne yapar ve görevi nedir? Cortana tuşuna basıldığında devreye girer ve firma Cortana’nın sizin söylediğiklerinizi doğru anlayabilmesi için bilgisayarlarınızda yüksek kalite düzeyin mikrofonlar yerleştirilmiş olacak. Cortana’nın sesli komutlarınızı arka planda da sürekli olarak bekleme özelliği bulunmakta. Tuş konulmasının amacı telefon ve bilgisayarlarda daha önceden sıkıntılar yaşandığı için tuş ile komuta başlayıp, tuş ile sonlandırılacak. Cortana sadece siz istediğinizde sizi dinleyecek. Bu özellik ayrıca Logitech firmasına da rakip olacağı benziyor. Bu özellikle ilgili anlatacaklarımız şimdilik bu kadar ve özellik piyasaya çıktığı itibaren incelenip tekrardan özellikleri bahsedilecek.

Toshiba America’nın PC bölümünün başkan yardımcısı Jeff Barney, yaptığı bir açıklamada Toshiba’nın Windows 10’lu tüm PC’lerinin Cortana tuşuyla geleceğini söyledi. Barney’e göre Cortana tuşu, fonksiyon düğmelerinin bulunduğu yerde, sol üstte yer alacak. Doğru tahmin ettiniz, tuşa bastığınızda Cortana devreye girecek. Firma, Cortana’nın söylediklerinizi doğru anlayabilmesi için bilgisayarına yüksek kalitede mikrofonlar eklemiş bulunuyor.

Cortana’nın sesli komutlarınızı arka planda, sürekli olarak bekleme yeteneği de var. Ancak bu özellik, hem PC’lerde hem de telefonlarda biraz sorunlu. Bu yüzden işlevi kendiniz devreye soktuğunuzda çok daha iyi sonuçlar alabiliyorsunuz. Zaten Barney de düğmenin amacının bu olduğunu, düğme sayesinde Cortana’nın sadece siz istediğinizde sizi dinleyeceğini söylüyor.