Dağ Bisikleti Hakkında Bilgi

Bizzat dağ bisikleti kullanan biri olarak keyfimi sürekli doruklar da arayan biriyimdir. Ne kadar iş dünyam çok kalabalık olsa dair zaman buldukça bisikletle kaçacak yerler bakarım.

Bisiklet kullananlar için biraz teknik olaylara dikkat etmesi gerekir. Yol bisikleti kullanmadan biraz daha farklılık var çünkü engebeli yollarla kontrol ve konsantreniz fazla olması lazım.

Dağ bisikleti ile çok sert rampaların tepesinde bulabilirsiniz veya sert inişler yapmak bile gerekebilir. Yol bisikleti kullananlarda bu tip vakalar bulmak zordur. Zorlu bir yere tırmanıyorsanız zincir gergin pozisyona gelmeden önce yani çekiş sisteminize yük binmeden önce kendi gücünüz ve rampayı hesaba katarak vitesinizi ona göre ayarlamanız gerekmektedir. Çekiş aksamından uzun ömürlü ve sağlıklı kullanılması açısından bu durum önemlidir. Rampaya tırmanmaya başladıktan itibaren dirsekler kırılıp yük ön tarafa verilmelidir. Bisikletin ön teker kısmının havalanmasını önlemek amacı ile yapılır bu işlem.

Ön amortisör sisteminin kilitli olmaması durumunda gücünüzü boşa harcamanıza sebebiyet verecek çünkü pedala uyguladığınız güçle amortisör tarafından emilmesine sebep olacaktır. Kilitli pedal sistemi kullanmanız her şekilde sizin yararınıza olacak ve darbeli bir şekilde basmamış olacaksınız aksi takdirde teker sürekli patinaj atabilir.

İniş tekniklerinde ise ciddi eğilimlere mağruz kalabilirsiniz. Arka tekerin havaya kalkıp takla atma riskine bile sahipsiniz. Böyle bir riske mağruz kalmamak için iniş esnasında seleye oturmanız tavsiye edilmez. Selenin arka kısmına doğru kendinize eğim vererek doğru pozisyon ile denge ve ağırlık ayarlanabilir. Herkese şimdiden bol adrenalin diliyorum. 🙂