DJİ’dan Yeni Mavic 2 Pro ve Mavic Zoom

Drone denilince yıllardır ilk akla gelen marka olmayı başaran DJI, Mavic 2 Pro ve Mavic 2 Zoom modellerini tanıttı.

Gelin, şimdi satış rekorları kıran Mavic Pro’nun yerini alan her iki drone modelinin detaylarına yakından göz atalım. Çinli şirket DJI’ın, yeni çıkarttığı zengin renklere sahip 4K HDR donanımlı kameralı Mavic 2 Pro, şu an için alınabilecek en iyi drone. Büyük, katlanabilir uçak tasarımıyla yeni Mavic 2 Pro, Hyperlapse gibi yeni modlara sahip; 1 inç CMOS sensörlü Hasselblad kamerasıyla piyasaya çıktı.

İsimlerinden de anlaşıldığı üzere firmanın yeni modelleri Mavic Pro’nun üzerine geliyor. Dünyanın en çok satan drone modeli olan Mavic Pro yerini Mavic 2 Pro ve Mavic 2 Zoom modellerine bırakıyor. Burada özellikle Mavic 2 Pro dikkatleri üzerine çekiyor. Bünyesinde Hasselblad imzalı bir kamera sistemi yer alan model, 1 inç boyutunca CMOS sensör üzerine kuruluyor. 10 bit renk desteği bulunan model, D-Log desteği ile video düzenleme sürecinde geniş bir esneklik getiriyor. Dünyanın yerleşik Hasselblad kameraya sahip ile drone’u olan model, havadan görüntüleme dünyasına yeni bir soluk getiriyor. F2.8-F11 diyafram aralığını kullanan drone, 4K 10-bit HDR video kaydedebiliyor ve 20 megapiksel fotoğraf çekebiliyor. 14 durak dinamik aralıkla gelen model, zorlu ışık şartlarında büyük kolaylık sunuyor.

İsveç’te üretilen Hasselblad kameraları, ikonik ergonomik tasarımı, tavizsiz görüntü kalitesi ve İsveçli işçiliği ile ünlüdür. 1941’den bu yana, Hasselblad kameraları, dünyanın ilk ikonik görüntülerini yakaladı – ilk ayın inişi de dahil.

İki yıllık yorulmak bilmeyen araştırmalardan sonra Hasselblad ile ortaklaşa geliştirilen Mavic 2 Pro, yeni Hasselblad L1D-20c kamera ile donatılmış olarak geliyor. L1D-20c Hasselblad’ın benzersiz Hasselblad Natural Color Çözeltisi (HNCS) teknolojisini, sahip 5 çarpıcı renk detaylı olarak muhteşem 20 megapiksel havadan çekimler için yardımcı kullanıcıları.

DJI Mavic 2 Pro’nun avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Yeni Mavic 2 Pro ile 60 fps’de 4K çekim yapılamıyor ve en önemlisi, bu oldukça pahalı. Mavic 2 Pro, bir önceki modelinden fark edilir derecede daha pahalı. Fiyat bu kadar pahalı olunca üstün 10 bit HDR video, ayarlanabilir bir diyafram ve yerleşik Hyperlapse moduna sahip olsa bile pahalılığı nedeniyle satış rekoru kırması zor görünüyor. 8 GB dahili depolaması bulunan DJI Mavic 2 ailesi, beklendiği üzere her yönde tarama yapabiliyor ve kazaları otomatik olarak önleyebiliyor. Otomatik inişi kolaylaştırmak adına altına LED ışık konulan modeller, en akıllı ve güvenli drone’lar olarak tanıtılıyor. Katlanabilir oldukları için rahatlıkla taşınabilen pazarın en iyi oyuncuları, fiyat tarafında bütçe dostu bir seçenek oluşturmuyor. Mavic 2 Pro 1.450 dolar, Zoom ise 1.250 dolar fiyat etiketiyle bugün yurt dışında satışa çıkıyor.