DJI, Havaalanlarındaki Drone Tehditini Engellemek İçin Güncelleme Atıyor

DJI, 2013’ten itibaren ürettiği drone’larda geofencing teknolojisini kullanmaya başlamıştı ancak son dönemlerde havalimanlarından gelen raporlardan sonra şirket, bu teknolojiyi daha fazla geliştirmeye karar verdi.

Havaalanlarında yaşanan tehditlerden dolayı bir çok insanın canını tehlikeye atan drone kullanıcılarına karşı DJI yeni güncelleme ile coğrafi sınırlaması getirecek. DJI’ın söz konusu tedbirleri almasındaki asıl maksat, Londra’daki Gatwick hava alanında görülen drone’ların günlerce süren uçuş iptallerine yol açmasından sonra ortaya çıkmış. 19-21 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen olay neticesinde, 1000’den fazla uçuş iptal edilmiş ve 140.000’den fazla yolcu tatil planlarını değiştirmek zorunda kalmıştı. Durumdan ders çıkaran hava alanı yönetimi ise dizginleri eline almış ve ileride yaşanabilecek olayların önüne geçmek adına drone savar sistemleri temini yoluna gitmişti.

Şirket, bu geliştirme kararının ardından üç boyutlu yeni bir geofencing teknolojisi geliştirdi ve yeni teknolojiye Altitude Angel adını verdi. Yeni geofencing teknolojisi sayesinde, drone’lar iki boyutlu bir tarama yerine üç boyutlu bir şekilde alanı tarayabilecekler. Böylece büyük havalimanlarındaki uçuşların ertelenme problemi ortadan kalkacak.

Yakın zamanda bu güncellemenin tüm ülkedeki dronelara gelmesi beklenilmekte.