Dji Phantom 4 Pro Hakkında ve Teknik Özellikleri

Dji Phantom 4 Pro bize sunduğu özellikler neler ve Phantom 4’den farkı neler? Dji, Phantom 4’den sonra daha iddaalı bir ürün çıkardı ve daha iyi kamera, daha gelişmiş çarpmaya engelleyici sensörler, Uzun süreli uçuş ve yeni akıllı uçuş modları.

Kamera

20MP fotoğraf çekebilen ve 11.6 stop dinamik aralığa sahip 1″ inç CMOS sensöre sahip. Bu kameranın şöyle bir özelliği var ki, drone hızlı bir şekilde giderken veya hızlı hareket eden bir nesneyi çekerken işinizi çok daha kolaylaştıracak bir mekanik perde sistemi kullanılmış. 11.6 stop gibi daha geniş bir dinamik aralığa sahip olduğu için geniş kadrajlarda çekim yaparken patlayan görüntü sıkıntısı daha az kendini gösterecektir. Çekimlerde gökyüzü aşırı parlakken karanlık alanlarda kalan görüntülerin detayları kayboluyordu. Kafanızda daha somutlaşması için şunu belirtelim, Canon 5D Mark III ile aynı dinamik aralığa sahip.

Özellikle yeni getirdiği kameraya özellik kamera burst mode aktifken saniyede 14 kare fotoğraf çekebiliyor ve 60fps slow motion video çekebiliyor.

Kaza Engelleyici Sensörler

Daha önce, Phantom 4 ve Mavic Pro‘da da çarpmayı engelleyici sensörler bulunmaktaydı ama sadece düz giderken etkisini gösteriyordu. Phantom 4 Pro’nun ise dört bir yanında sensör var. Hangi yöne giderseniz gidin drone bir engelle karşılaştığında sizi uyandıracak. Yani Phantom 4 Pro artık gözü kapalı ölüme giden sadık bir koyun değil, her şeyden önce kendi sağlığını düşünen bir yapay zeka. Ayrıca, yeni sensörlerle birlikte dronun çıkabileceği maksimum hız 35 km/h’den 50 km/h’ye çıktı. Yeni başlayanlar bir iki uçuş yaptıktan sonra gönül rahatlığı ile rahatlıkla uçuş yapabilecekler. Kendine özel sensörleri ile güvenilir ve kırımsız uçuşlar sağlayabileceksiniz. 360 derece algılama potansiyeline sahip olan sensörleri test etmek için, uçağı engele doğru ileri veya geri uçurduğunuzda, bip sesi duyacaksınız ve drone kısa bir süre olduğu yerde kalacak.

4K Video

Geliştirilmiş video işleme sistemi sayesinde videolarınızı 100Mbps bitrate DCI 4K/60fps (4096×2160/60fps) çekebilirken, yüksek çözünürlüklü slow motion çekimler de yapabiliyorsunuz. Phantom 4 Pro ayrıca hem H.264 video codec hem de H.265 video codec (Maksimum Çözünürlük: 4096×2160/30fps) de destekliyor.

84 derecelik görüş alanında neredeyse hiçbir bozulma yok ve gimbal temelli kararlılık videoların yumuşak olmasını sağlıyor. DJI, Phantom 4 Pro + ürününü “prosumer” drone olarak adlandırıyor; mükemmel bir kamera ile birlikte hız, güç ve uçuş kabiliyetleri ile tüm pilotlar için müthiş bir drone.

Havada Kalma Süresi

DJI Phantom 4 Pro 30 dakika boyunca havada kalabiliyor ve 5780 mAh akıllı bataryasıyla 30 dakika boyunca sizlere 4k görüntü aktarabilmektedir. Uçmadan önce hazırlanacak pek bir şey yok. Pervaneleri takarsınız, kamera için gimbal braketini çıkarırsınız ve hem uzaktan kumandayı hem de cihazı (bir kısa basın ve daha sonra her güç düğmesi üzerinde uzun bir tane) açarsınız. İki cihaz otomatik olarak eşleşir ve en kısa sürede kumanda, 20 MP gimbal sabitleme kamerasının gördüklerini, uçuş bilgisi zenginliği ile birlikte görüntüler: yer, kamera ayarları, yükseklik, hız, eve dönüş, kayıt için bir harita Video, fotoğraf çekimi ve tüm akıllı ayarlara erişim sağlanır.

Phantom 4 Pro ile zor şartlarda uçuşlar denendi. Örneğin kış mevsiminde 30 mph rüzgar karşısında test edildiğinde, başarılı olarak uçuş sergilemiştir. Rüzgarlı havalar uçuş için tehlikelidir. Phantom 4 Pro’ da da 30mph şiddetinde rüzgar tehlikeli bulunup kumanda ekranında uyarı verilmesine rağmen Phantom 4 Pro havada tutunabilmiştir.

Dji Kumanda

Kısaca kumandadan bahsedecek olursak en dikkat çeken özelliği kumandaya eklenen gimbal kadranı, kamerada tilt kontrolünün kolaylaştırmıştır.
Oldukça hafif ve tamamen el hareketlerinize uygun şekilde tasarlanmıştır.

Şimdiden kırımsız uçuşlar dileriz.

 

 

Ürün pozisyonu Giriş Seviyesi Profesyonel DroneGüçlü Engellerden Kaçınma
Ağırlık (Pil ve Pervaneler Dahil) 1388 g
Maksimum Uçuş Süresi Yaklaşık. 30 dakika
Görüş sistemi İleri Görüş SistemiGeriye dönük görüş sistemiDüşüş Vizyon Sistemi
Engel Algılama Ön ve Arka Engellerden KaçınılmasıSol ve Sağ Kızılötesi Engellerden Kaçınma
Kamera sensörü 1 ‘CMOSEtkili piksel: 20 M
Maks. Video Kayıt Çözünürlüğü 4K 60P
Maksimum İletim Mesafesi FCC: 4,3 mil
Video İletim Sistemi Lightbridge
Çalışma frekansı 2,4 GHz / 5,8 GHz* Yerel düzenlemelere bağlı olarak bazı bölgelerde 5.8 GHz iletim mevcut değildir.