Dji Spark Hakkında Bilgi ve İnceleme

Dji yeni çıkardığı ürünle bir çok kişinin hatta yeni başlayanların aklını karıştırmış durumda. Yeni çıkardığı ürün Dji Spark, çeşitli renk seçeneklerine sahip ve oldukça portatif bir yapıya sahiptir.

Neredeyse Dji Spark bir telefon kadar büyüklüğe sahip ve her gün çantanızda taşıyabilecek kadar hafif bir yapısı bulunmaktadır. Dji diğer modellerine yakın bir çok özelliklere sahip DJI Spark, boyutu, teknik özellikleri ve fiyatı ile dikkat çekiyor.

En önemli konu ise SHGM kaydı yapılmasına gerek duyulmamaktadır. Sebebi ise 500 gr ve üstü drone’ların sisteme kayıt ettirilmesini istemektedir. Spark 300 gr ağırlığında olduğundan sisteme kayıt ettirme zorunluluğu yoktur. Fakat yönetmelik değişmesi durumunda Spark’ın da kayıt edilmesi gerekebilir.

Spark, aerodinamik, hafif ve ince tasarımıyla rüzgar direncinde öne çıkar. Kamera ve gimbal özel tasarım gövde ile birlikte çalışır, böylece daha dayanıklı ve stabil uçuş sağlar. Güçlü itici pervaneleri sayesinde rüzgarlı havalarda bile Sport Modunda saate 50km hız’a çıkabilir. Ve geliştirilmiş uçuş kontrol sistemiyle Spark, daha eğlenceli ve hassas kontrol sunar.

Daha Öteye Uçuş, Daha Fazla Görüş

Yenilikçi HD Wi-Fi teknolojisi 2km mesafeye kadar uçuş sağlayabilir hatta kısa bir bilgi de verelim. Dji, fabrika çıkışlı 2km mesafe söylemektedir fakat range testler de 10km mesafeye ulaştırılmıştır, tabi bunu yapmak için ek olarak almanız gereken ekipmanlar gerekmektedir.

Emniyetli Uçuş Süresi

İçerdiği bütün bu özelliklere rağmen Spark, tam dolu batarya ile yaklaşık olarak 16 dakika havada kalabilir.

FPV Uçuş

Sport Modunda gimbal, FPV uçuş olarak varsayılan ayarları uygular. Geliştirilmiş gerçeklik deneyimi için DJI Goggle’unuz ile birlikte uçabilirsiniz.

DJI Spark’ın Kamerasının Yeni Görüntü Fonksiyonları Var mı?

Evet, ilk kez Spark’ta yer alan ShallowFocus ve Pano modları ile çekim yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra diğer modellerinde bulunan özellikleri de taşımaktadır.

ShallowFocus Nedir?

Spark 3D görüntü teknolojisini kullanarak sığ alan derinliğine sahip fotoğraflar çekebilmektedir. Bu moda da ShallowFocus adı verilmiştir. Yani son zamanların en çok fotoğraf çekilme modası blurlamadır ve ShallowFocus aslında bu tam da bu özelliğe sahiptir.

Pano Mod Nedir? Kaç Türü Vardır?

Pano mod, Spark’ı kullanarak panoramik fotoğraf çekmenize imkan tanıyan moddur. Dikey ve yatay iki farklı türü vardır. Dikey modda üç adet fotoğraf çekmekte ve bunları birleştirerek dikey panorama elde edilmektedir. Yatay modda ise farklı açılardan 9 adet fotoğraf çekip bunları birleştiriyor ve yatay panorama fotoğraf elde edebiliyorsunuz.

Spark’ta Yeni Olarak Hangi Akıllı Uçuş Modları Bulunuyor?

Spark, TapFly modunun alt modlarından olan Coordinate ve Direction modlarına sahiptir. QuickShot modunda ise Rocket, Dronie, Circle ve Helix modlarında çekim yapmaktadır. Ayrıca Gesture modunda yeni çekim modları da bulunmaktadır. Bunlar: PalmControl, Follow, Beckon ve PalmLand.

Tek Dokunuş Video Modları

Spark sizin için profesyonel videolar çekebilir. QuickShot harika sinematik kompozisyonlar görüntüler elde edebilmenizde yardımcı olur.

Rocket: İşaretlenen bölgeden dikey olarak havalanır.

Droine: İşaretlenen bölgeden geriye ve yukarıya doğru hareket eder.

Circle: Hedefin etrafında dairesel olarak dönüş yapar.

Helix: Konunun üzerinden yukarıya doğru uzaklaşarak spiral şeklinde hareket eder.

TapFly Modunda Spark çekimlerinizi sizin için düşünür ve yakalar. Telefonunuz üzerinden çekim yapmak istediğiniz alanı işaretlediğinizde, Spark içerdiği görüş teknolojisi ile çekimlerinizi sizin için yapar. Aynı zamanda hareket esnasında engel tespiti de yapar.

Coordinate: Ekran üzerinden işaretlediğiniz noktaya irtifasını koruyarak uçar.

Direction: Ekran üzerinden uçmasını istediğiniz istikamete uçmaya devam eder.

ActiveTrack

ActiveTrack ile özelliği sayesinde Spark, farklı biçimlerde ve büyüklükte objeleri tanır, bu objeleri uçuş hızına göre takip eder. Böylece daha takipleri daha kolay ve güvenilir yapabilir.

Trace: Hedefinize ön, arkadan hatta etrafında hareket ederken kitlenebilir.

Profile: Fixlediğiniz perspektife göre hedefinizi takip eder.

Palm Kontrol

Kısacası vücut dilinizle tamamen yönetebilirsiniz, isterseniz video başlattırabilir veya fotoğraf çektirebilirsiniz.

Selfies: Kollarınızı kaldırın, ellerinizi sallayın ya da parmaklarınızla ‘’kare’’ yaparak Spark’a selfie için komut verin.

Spark’ı el hareketleriniz ile kullanarak kontrol edebilir, avuç içinizden uçuş için kaldırabilirsiniz.

Hızlı Kalkış

Spark, yüz tanıma sistemi sayesinde eliniz üzerinden sizi tanır ve kolayca kalkış yapabilir. Açıldıktan birkaç saniye sonra havada olur.

Basit Kontrol

Uzaktan kumanda ya da mobil cihazlar olmadan, sadece el hareketleriyle havadan fotoğraflar çekebilir ve drone’u kontrol edilirsiniz.

Kolaylaştırılmış Yaratıcılık

Akıllı uçuş modu ve sezgisel kontrol yetenekleri sayesinde yaratıcı, videolarınız ya da filmlerinizde sinematik görüntüler yakalayabilirsiniz.

Düzenle ve Paylaş

DJI GO 4 uygulaması, içerisinde bulundurduğu otomatik düzenleme ve filtreleme sayesinde, çektiğiniz videoları kolayca düzenleyebilir ve direkt olarak sosyal medya kanallarına aktarabilirsiniz.

Güvenilir ve Stressiz Uçuşa Hazır mısınız?

Spark’ın FlightAutonomy sistemi, ana kamera, görüş konumlandırma sistemi, 3D duyumsama sistemi, Çift-Bant GPS sistemi, yüksek hassasiyet ölçüm ünite ve güçlü hesaplama çekirdeği içerirSadece ön ve alt tarafında bulunan sensörlerle kazalarda kaçınabilirsiniz.

Dji dronlarında gördüğümüz engelden kaçınma özelliği, Dji Spark’ ta daha da geliştirilmiş olarak karşımıza çıkıyor. Intel Movidius Myriad 2 Vision Processing Unit teknolojisi, sensörler tarafından algılanan bilgileri alır, işler ve cihazı kontrol ederek Spark’ ın kaza yapmasını engeller.

Diğer DJI Drone’lar gibi, Spark da GPS sinyalinin yetersiz olduğu zamanlarda otomatik olarak kalkış noktasına geri dönebilir. Bataryanızın azaldığı ya da GPS sinyalinin yetersiz olduğu durumlarda Return Home düğmesine bastığınızda, Spark engel tespit sistemlerini kullanarak güvenli bir şekilde kalkış noktasına geri döner.