Doğaya Az Zarar Vermenin Yolları

Doğa sporlarının ayrılmaz bir parçası olan kamp, insanda ayrı bir heyecan, coşku ve bağımlılık yapar. Vahşi doğada öğrenecekleriniz kent yaşam hayatınızın aslında ne kadar basit olduğunu göreceksiniz ve kent hayatınızı daha kolay yaşayacaksınız.

Doğanın içerisinde kalacağınız kısa bir süre bile olsa kurduğunuz küçük yaşam alanınız ve verdiğiniz gayretler farklı tatları keşfetme imkanı verecektir. Kendi ellerinizle pişirdiğiniz yemekler, gecenin sessizliği ve yıldızlar altında uyumanız..

Kampçılıkta en temek kural doğaya saygınızdır. Kendi konforunuzu sağlarken etrafınızdaki doğayı da korumanız ve zarar vermemeniz gerekmektedir. Doğa içerisinde en az şekilde zarar vereceğiniz kuralları sizin için sıraladık ve bunlar;

Yürüyüşleriniz esnasında daha önce kullanılmış, mevcut patikalardan faydalanın. Kestirme ve yeni yollar yaratmayın, mümkün olduğunca ve her zaman daha önce kamp yapılmış alanları kullanın.
Tuvalet ihtiyaçlarınızı su kaynakları, patikalar ve kamp yerlerinden uzakta giderin..
Ateş yakmak yerine bir ocak kullanın. Ateş yakmanız gerekiyorsa da daha önce yakılmış yerleri
kullanın. Ateşinizin söndüğünden emin olmadan da kamp yerinden ayrılmayın..
Temizlik ihtiyaçlarınızı su kaynaklarını ve kamp alanını kirletmeyecek şekilde ve çevreye zarar
vermeyecek maddeler kullanarak yapın.

Çiçekler, çimenler ve diğer bitki örtüsünü, kayalar ve çevre dokusunu bozacak, zarar verecek eylemlerden uzak durun.

Vahşi yaşama hiçbir şekilde müdahale etmeyin. Çevredeki hayvanları kendi haline bırakın kesinlikle
beslemeyin. Sadece kendi çöplerinizi değil, tüm ekibin hatta sizden önce bırakılanları da bir çöp torbasında toplayıp şehre kadar taşıyın.