Drone Ehliyeti Nasıl Alınır? Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Rc model kategorisinin son 1 yılda meşhur olan Drone modellerinde 23 Şubat 2016 tarihinde Sivil Havacılık Müdürlüğü’nün aldığı karara göre ehliyet alma zorunluluğu getirdi.

Bu ehliyeti almak için neler yapmanız gerektiği konusunda Türkiye Drone Ligi (TDL) kurucularından Can Tayfun çeşitli bilgiler vererek açıklamalarda bulundu: 

“İlk olarak ticari olarak drone kullanmak isteyenlerin 12 saatlik bir eğitimi olan bu ehliyete sahip olması gerekiyor. Hobi amaçlı olanlarda böyle bir zorunluluk yok. Drone kullanırken de belli başlı kurallara uyulması gerekiyor. Kalabalık alanlarda, havaalanı yakınlarında, spor müsabakalarını oynandığı alanlarda uçmak yasak. Bunların bilgisi zaten eğitimde veriliyor. Şayet bu kurallara uyulmazsa çok ağır cezalarla karşılaşılabilir.”

Türkiye’deki Drone mevzuatına göre, 25 kilogramın altındaki ya da üzerindeki tüm kullanıcılar için eğer uçuşunuz ticari amaçlı yapıyorsanız, Drone ehliyeti alma şartı aranmaktadır. Türkiye’de hobi veya ticari amaç farketmeksizin, 4 kilogramın üzerindeki tüm ‘drone’lar için kayıt zorunluluğu olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Eğer, Drone ehliyetini pilotluk için düşünüyorsanız o zaman yasal mevzuat gereği, İHA-0  ( azami kalkış ağırlığı 500gr-4 kg aralığında) için 12 saatlik, İHA-1(azami kalkış ağırlığı 4 kg-25 kg aralığında) için ise 36 saatlik eğitim programını tamamlamanız içi Türkiye’de yetkilendirilen 5 kurum/kuruluş bulunuyor.

Pilot ehliyeti için en az 12 saatlik eğitim şart

Yasal mevzuat gereği, İHA0 için 12 saatlik, İHA1 için ise 36 saatlik eğitim programı uygulanıyor. Drone pilotluğu için verilen eğitimler ise şu derslerden oluşuyor: İHA Tanıtım, Hava Hukuku ve Sorumluluklar, Hava Aracı, Uçuş Dinamiği ve Uçuş Prensipleri, Meteoroloji, ATC Usulleri ve Havacılık Frezyalojisi, Seyrüsefer ve Operasyon, Kumanda Edilebilir Sistemler, İtki Sistemleri, Aviyonik Sistemler, Bakım ve Onarım.