Excel Kullanımınızı Daha Basit Hale Getirecek Yollar

Microsoft Excel programı için sürekli bir geliştirme ve güncelleme yapmaktadır. Kullanıcıların da günlük hayatlarında ve iş yaşamlarında zaman kazandırabilecek veya kullanım rahatlığı sunacak geliştirmelerde bulunuyor.

Microsoft Excel uygulamasını kullandıkça çıkan sonuçlar kullanıcılarına mutluluk sunuyor. CTRL + A tuşları ile daha fazla hücreleri seçebilir ve başka bir Excel dosyasına taşıyabilirsiniz. Birden fazla dosyanızı açıp daha rahat çalışma imkanı verir ve bunun için yapmanız gerek dilediğiniz bir dosyayı seçip Enter tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Açtığınız dosyalar arasında rahatça geçiş yapabilecek Alt + Tab tuş fonksiyonu ile sürekli olarak geçiş yapabilirsiniz. Sadece Excel dosyalarınız arasında geçiş yapmak isterseniz CTRL + Tab tuşuna basmanız yeterli kalacaktır.

Sık kullandığınız bir fonksiyonunuz bulunuyorsa Excel üzerinde kısayol oluşturabileceksiniz. Bu nasıl mı diyecek olursanız izlemeniz gereken yol; File->Options->Quick Access Toolbar işlemi gerçekleştirerek sol üst köşede uygulamanız gelecek.

Eminim ki Excel kullanıcıları arasında Filter ile verileri süzmeyi bilmeyen yoktur. Şimdi ise daha gelişmiş ve tekrarlanmış verileri çıkartıp başka bir sütuna kopyalayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için aşağıdaki gibi yol izlemeniz gerekmektedir;

– Üst menüden Data sekmesi
– Açılan menüden Advanced
– Karşınıza gelecek pencerede kaynak hücreyi ve kopyalayacak hücreyi seçin ve tamamı tıklayın

Sık kullanacağınız kelime veya rakamınız var ise File > Options > Proofing > AutoCorrect Options yolunu izleyerek tamamlayabilirsiniz. Bunun kullanıcılar için ne gibi yararı bulunuyor? Örneğin; İstanbul Büyük Şehir Belediyesi sürekli olarak zor yazmak gelebilir ve belirlediğimiz yolda İBB yazdığımızda otomatik olarak İstanbul Büyük Şehir Belediyesi yazacak.