FPS Nedir ve Ne İşe Yarar?

FPS sistemi aslında pek bilinen bir terim değildir. Genellikle oyuncular ve bilgisayar yazılımcıları arasında çok konuşulan bir terimdir.

FPS, iki farklı şekilde kullanılmaktadır ve açılımları “First Person Shooter” ve “Frames Per Second”. Özellikle online oyuncular için FPS hızı çok yüksek olması gerekmektedir. Eğer oyunlarınızda bir kasma veya donma var ise bilmelisiniz ki FPS hızı düşüktür. Bilgisayar alırken aslında genel olarak almamız çok yanlış ve FPS gibi bir çok terimleri de kontrol edilerek alınmalıdır. Mesela büyük marka bilgisayarlar ayrı ayrı oyun bilgisayarı veya performans bilgisayarı diye ikiye ayırır ve genellikle ne olduğunu neden ayrıldığını pek bakmazlar. FPS oyun hızı BUS hızı ise performans çokluğu anlamına gelir.

Ekran kartı ne kadar güçlü olursa o kadar FPS hızı desteği alırsınız, işlemci ne kadar yüksek ise bir o kadar da performans alırsınız. Şöyle bir konuya da değinmek isterim ki bir teknoloji canavarı olarak o kadar çok mağazaya gitmişimdir ki bende bilmiyorum ama insanların alımları da şunu çok dikkat ettim. Örneğin İ7 işlemcili diye bilgisayar alıyor önümde kafasındaki düşünce İ7’nin iyi olduğunu sanıyor. Unutmayın ki her işlemcinin bir sınıfı vardır yani “U, MQ ve HQ” olarak üç tip işlemci vardır. İngilizce terimlerdir ve tabii ki de HQ yani High Quality en iyisi olandır. Yine örnek verecek olursak İ5 HQ işlemcili bir bilgisayar İ7 MQ işlemcisine kafa tutabilir. Konumuza dönecek olursak FPS’nin iki terimi tam olarak şu anlamlara gelir;

1- First Person Shooter: Birinci kişi bakış açısı anlamına gelen bir oyun türüdür. İnternette çokça rastlamışsınızdır “fps oyunları oyuncuları ekrana bağladı.” gibi.

2- Frames Per Second: FPS, saniyede ekrana gelen resim sayısına denilmektedir. Örneğin bilgisayarınız 60 FPS ise saniyede bilgisayar ekranınıza 60 tane resim gelebilmektedir.