Gece Çalışanlar Daha Çok Başarılı

Bir zamanlar geceleri de çalıştığım için şimdi yazdıklarım konusunda bizzat yazan biri olarak katılıyorum. Herkesin yaptığı meslek çok farklı olduğu için vardiya sistemi herkesin değişmekte fakat Türkiye genelinde genelde sabah 9 akşam 6 saatleridir.

Ünlü ve çok bilinen bir atasözü der ki; “Erken kalkan erken yol alır” hem doğru hem yanlıştır bu cümle. Gece çalışmanın 1 saati gündüzün 2 saatine bedel olsa da oldukça verimli ve enerji dolu bir vücudunuz olur. Yorgunluk pek gündüz ki kadar hissetmezsiniz. Bilirsiniz ki kafa yorgunluğu vücut yorgunluğunun 3 katıdır ve gece çalışanların beyni pek dolu olmaz. Yapacağı işler standart başlarında genelde sorumlu insanların pek dolaşmadığı zaman aralığında çalışıyorsunuz.

Alışılageldik bilgiler, erken kalkmanın ve gündüz çalışmanın daha doğru olduğu yönünde olsa da, meydana getirilen son araştırmalar, bazı insanların genetik olarak gece çalışmaya eğilimli bulunduğunu ve bu saatler içinde daha verimli çalışabildiklerini gösteriyor. Bakarsanız bir yönden kötüdür çünkü sosyal aktivitenin azaldığı bir döneme girerseniz. Gel gelelim gece çalışmanın bilimsel kanıtların listesine, bunları sıralayacak olursak;

1- Rahat ve sessiz bir ortamda huzurla çalışılır
2- Zihnen dayanıklı olmaya çalışılır
3- Toplumsal hayata süre kalır
4- Girişimcilik ruhu artar
5- Düşünmek için en doğru zaman
6- Kreatif yanı tetikler
7- Sakin kalırsınız
8- Daha zeki olurlar
9- Dünyayı durdurup seyredebilirler
10- Daha uyumlu bir vücuda sahiptirler
11- Gecenin en temiz olduğu saatler güzel havayı içine çekerler