Gizli ve Güvenirliliği Yüksek Olan Mesajlaşma Uygulamaları

Günümüzün 7’den 70’e mesajlaşmanın daha çok kullanılması ile gizlilik ve güvenliğimizin ihlali olduğu şüphemiz artmakta. Bu sebepten dolayı herkes mobil uygulama konusunda daha tedbirli davranmak istemekte.

Güvenli olarak mesajlaşmayı talep etmek ve kullanabilmek için illaki yüksek nüfuzlu bir iş adamı, bir gazeteci, bir FBI ajanı ya da terörist olmak zorunda değilsiniz! Özel hayata saygı, konuşmaların ve paylaşımların gizliliği, herkesin arzu ettiği bir şeydir. Gizli ve güvenli mesajlaşma uygulamaları derken burada parmak basmak istediğimiz en önemli nokta konuşmaların güvenliği. Sizler için seçtiğimiz bu özel uygulamalara beraber göz atalım;

Telegram

EFF, Rusyalı Pavel Duroy tarafından geliştirilmiş Telegram’ın yalın olarak tam güvenli olmadığını söylüyor. Ancak Telegram içerisinde bulunan bir özellik olan gizli sohbet seçeneği EFF tarafından tam not almış. 100 milyondan fazla kullanıcıya sahip.

Chat Secure

Yaratıcılarından biri Sivil Özgürlük Savunucularından Chris Ballinger’dir. Ayrıca Open Watch sitesini işletiyor. EFF tarafından tam not alan uygulamalardan olarak güvenliler listesine adını yazdırıyor. iOS ve Android işletim sistemi kullanıcıları uygulamayı indirip kullanabilirler.

Silence

Silence uygulaması, mesajlarınızı güvenli ve emniyetli bir şekilde tutmaya odaklanır ve gereksiz özellikler barındırmaz. Uygulama web üzerinden çalışan sohbet protokolleri yerine doğrudan SMS ve MMS ile çalışmakta. Signal uygulaması ile birlikte kullanabileceğiniz bu uygulamayı, mesajlarınızın güvenliği için tavsiye edebiliriz.

Pidgin

Windows işletim sistemi üzerinden eş zamanlı olarak birden fazla sohbet ağında oturum açma imkanı sağlayan bir sohbet programıdır. Kayıt dışı mesajlaşma eklentisi ile EFF kriterlerinin hepsini sağlayarak tam not almıştır.