Google Instant: Google Anında Arama Özelliğine Veda

Google’ın tam 7 yıl önce tanıttığı anında arama özelliği artık ortadan kaldırıldı. Yıllardır insanların aralıksız olarak kullandığı “uzman” arama motoru Google, bundan 7 sene önce yaptığı büyük yenilikle kullanıcıların beğenisini toplamıştı.

Google’a göre aramaların %50’den fazlası artık mobil platformlardan yapılıyor ve bu yüzden de anında aramaya artık gerek kalmadı. Mobilden bir arama yaparken ekranın yarısının klavye tarafından, yarısının da bildirim paneli gibi ögelerle kaplandığını düşünürsek bu özelliğin gerçekten bir anlamı kalmıyor.  Google görevlisinin yaptığı açıklamaya göre;

“Google Instant’ı 2010 yılında tanıttığımızda amacımız kullanıcılara istedikleri bilgiyi en hızlı şekilde ulaştırabilmekti. O zamandan beri Google üzerinden yapılan aramaların çoğu mobilde gerçekleşiyor. Bu cihazlarda çeşitli giriş yöntemleri ve ekran boyutu gibi kısıtlamalar mevcut. Bunu aklımızda bulundurarak Google Instant’ı kaldırmaya karar verdik. Bu sayede aramayı her cihazda daha hızlı hale getirebilmeye odaklanabileceğiz.” dedi.

SEO uzmanları tarafından beğenilen ve gayet işe yarayan anında arama özelliği (Google Instant), Google tarafından devre dışı bırakıldı. Anında arama özelliğinin ne olduğunu bilmeyenler için kısa bir açıklama yapalım. Anında arama özelliği, o anda aradığınız kelimeyle ilgili popüler aramaları alt tarafta gösteriyordu. Aslında kullanıcının aramak istediği şey ile alakasız öneriler gösteriyordu.

Mobilde ekran boyutu ve diğer kısıtlamalardan ötürü anında arama özelliğinin gereksiz ekran kapladığını söyleyen Google, getirdikleri yenilikten sonra daha akıcı ve kolay bir arama yapabileceklerini açıkladı.

2010 yılında anında arama özelliğini aktif ettiklerini açıkladıkları yazıda, Google aramalarının ortalama 2,5 saniye arttığını yazmışlardı. 2010’da yaptıkları açıklamaya rağmen daha hızlı ve akıcı bir çözüm arayışına girdiklerini belirttikleri yazıda, 2010’da başlattıkları bir devri, 2017’de bitirdiler. Bunların yanında, kullanıcıların yaptıkları aramalarda, onları yönlendiren akıllı tahminlerde bulunacaklarını da açıklamışlardı fakat yaptıkları bu yeni açıklayama baktığımızda bundan da ümidi kestiğimizi belirtelim.