Google Lens Nedir?

Google’ın yapay zeka destekli kamera uygulaması Google Lens, artık daha fazla Android cihazı için sunuldu.

Google Fotoğraflar’ın yüklü olduğu Android telefonlar bundan böyle özelliği kullanabilecek. San Francisco’da düzenlenen Google I/O etkinliğinde birçok Google ürünü yepyeni özellikleriyle karşımıza çıktı. Artık Google Lens için ayrıca bir uygulama kullanmamıza gerek kalmayacak, telefonumuzun kamera uygulamasında Google Lens kullanabileceksiniz!

Google’ın uygulama yayınlama politikaları, Türkiye’yi bazen dışarıda bırakıyor. Halbuki bizdeki teknoloji aşkını bilseler, Hindistan yerine beta testleri için Türkiye seçilirdi. Google, beklendiği üzere Google Lens’ın bağımsız uygulamasını Türkiye’ye yayınlamadı. Şirketin uzun yıllardı beklenen bir diğer uygulaması mobil Google Earth.

Bir süre önce Google’ın fotoğraf çekerek arama yapılmasını, yani çevredeki objelerden tutun, önemli mekanlara kadar her şeyi tanımasını sağlayan platformu Google Lens kullanıma sunulmuştu. Google’ın merkez uygulamasına entegre çalışan platform, artık Play Store üzerinden indirilebilen bağımsız bir fiziğe kavuştu.

Google Lens’i kullanmak için için yapmanız gereken şey oldukça basit. Google Fotoğraflar uygulamasına girip kullanmak istediğiniz fotoğrafı seçin. Ardından Silme ve düzenleme butonlarının arasında bulunan Lens butonuna tıklayın. Daha sonra fotoğrafınız taranacak ve ardından gerekli bilgileri size sunacak. Google Lens çektiğiniz fotoğraflar hakkında çeşitli bilgiler sunuyor. Binalar, şehirler ve onların sembol yapıları, marka logoları, yazılar, filmler ve hatta kedi,köpek gibi türleri de tanıyabiliyor.

Google Lens özelliği, objeleri ve nesneleri tanımlamanızı sağlıyor. Google Lens özelliğini kullanabilmek için, Google Fotoğraflar uygulamasına girerek herhangi bir fotoğrafı seçin. Seçenekler arasında yer alan Lens butonuna tıkladıktan sonra seçtiğiniz fotoğraf taranacak ve uygulama size o fotoğrafta yer alan objeler hakkında bilgi verecek. Bu sayede o fotoğrafta yer alan binanın nerede bulunduğunu, kedi-köpeğin hangi cins olduğunu veya buna benzer birçok sorunun cevabını alabileceksiniz.