Google’dan Ücretsiz Patent

Her sektörde sorunlar yaşanmakta olan patent konusu, uzmanların yeni geliştirmek istedikleri teknolojilerin bir kısmının önü kapanmaya başladı. Google’ın yeni aldığı karar ile bu düşünceye paralel olarak girişimcilere tekrardan fırsat imkanu sundu ve özel patent destek programı başlattı.

Bunun yapılmasının asıl amacı insanların iş çerçevesinde yeni girişimlerin ürünlerini rahatlıkla geliştirebilmesi. “Google Patent Programs” adı verilen bu projenin “patent trolleri”yle uğraşmaması için ücretsiz olarak farklı kategoriler altında patentler sunuyor. Girişimci insanlar bundan nasıl faydalanacak? Girişimci insanlar başvurularını Google tarafına yaptıktan sonra kabul edilmesinin ardından, Google’ın kendi tarafından sunacaklarından sadece iki adet seçebileceksiniz. Bu patentten yararlanabilmek için katılması zorunlu olan program; “License On Transfer (LOT) Network“’e katılmak zorunludur aksi takdirde faydalanılamaz. LOT Network belli koşullar altında katılımcılarına ücretsiz ve telifsiz kullanabilecekleri patentler sunuyor, kurucuları arasında da Canon, Dropbox, Newegg, SAP ve Google var.

Geçtiğimiz zamanlarda bu işe en yakın gerçekleştiren iki firma “Tesla ve Toyota”, sahip oldukları patentleri girişimcilere açarak faydalanmışlardı. Google’ın patent programı başvuran ve uygun bulunan ilk 50 girişime verilecek.