Gözlerimiz Hastalıkların İlk Habercisi

Avrupa göz Medikal Direktörü Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, “En fazla beş dakikanızı alacak rutin bir göz muayenesi sadece göz sağlığınızı korumakla kalmaz, hayatınızı da kurtarabilir”” dedi.

Peki bu nasıl mı dersiniz? Göz doktorları 5 dakikalık rutin bir kontrol ile hayatınızı kurtarabilir. Hiç bir şikayetiniz olmasa bile göz muayenesi olmak hastalıklarınıza erken teşhis koymanıza yardımcı olacak. 5 dakikalık zamanınız sayesinde önemli hastalıklardan ve yol açabilecek hastalıklardan hatta kalıcı görme kaybına neden olacak rahatsızlıklar aşağıda ki gibi sıralanmıştır.

Diyabet ve Hipertansiyon

İnsanlar arasında bilindiği gibi şeker hastalığı gözleriniz de önemli kalıcı rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Çift ve tek görmeye sebep olan hastalık tiroid hastalıklara sebep olabilir.

Auralı Migren Atakları

Geçici görme bozuklukları, etrafınızda ki cisimlerin kırılmalar veya gözde ışık saçılmaları gibi kör noktanın hareketlenmesi gibi belirtilerle kendini gösterir. Geçici görme kaybına sebep olan bu hastalık, ataklarla seyreder. Bunlar da sizde var ise göz doktorunuza başvurmanız önerilir ve hafife alınmaması gerekir.

Beyin ve Göz tümorü

Göz bebeğinde şekil bozukluğu, göz kapağında düşmeler, aniden oluşan ağrılı görme kaybı gibi bu tür belirtiler beyin ve göz tümörlerinin belirtisidir. Kanserin habercisi olabilecek beyin tümörü, hastada henüz böyle bir şikayet yokken göz doktorunuz bu teşhisi koyabilir.

Uykudayken Göz Kapaklarınızın Kapanmama

Myastenia Gravis yani kas zaafı olarak bilinen ilk belirtileri göz ve göz kapakları üzerinde görünür. Özellikler akşam saatlerine doğru kas zafiyetinin artış göstermesiyle birlikte göz kapaklarında düşmeler görünür olup, yüz kaslarında da zayıflamalar görünür.

Uyandığınızda Gözleriniz Şiş mi?

Kalp hastalıklarının ilk belirtisi sabah kalktığınız da gözleriniz de şişkinlikler olması. Uykudayken baş kalp hizasına gelir ve ödem en fazla göz kapaklarında birikir. Bu tür hastalıklarda sabah uyandığınızda gözleriniz şiş uyanır. Gün içerisinde gününüzü yarıladığınızda şişkinlikler iner, ancak bu gizli kalp hastalığının habercisi olabilir.