Güneş Yanığına Hızlı Bir Tedavi Var Artık

Tatil severlerinin en çok çektiği acı güneş yanıklarının vücuda zarar vermesi. Güzel bir kum havası ve serin bir deniz suyunun içerisinde kendimizi bulunca atladığımız bir kaç nokta oluyor.

İşte bu acıyı tatilden sonra rahatlamak için bir kaç adımı izlemeniz gerekmekte. Bunlar;

1- Vücudunuzu soğuk tutun

Acıyı yada sızınızı en düşük seviyeye getirmek için duş almalısınız ve soğukluk derecesini iyi ayarlamanız gerekmekte. Yanık bölgelere gün içerisinde serinletici ıslak veya buz koymalısınız. Vücudunuz güneş yanığı olduktan sonra cildinizin sıcaklığı kontrol etmesi biraz daha zorlaşır ve duş alırkende aşırı soğuk olmamasına önem vermelisiniz.

2- Bol bol su tüketin

Aslında bunu günlük yaşantımızda yapmamız gereken işlerden biri oluyor ve güneşten etkilenen vücudumuz için daha çok önem vermemiz gerekiyor. Güneş yanığı vücudunuzda yeteri kadar su tükenmeye başladığında oluşmaya başlar. Günde en az 8-10 bardak su içmeniz gerekmektedir. Kahve, alkol veya gazlı içeceklerden uzak durmalısınız ve vücudunuz kaybettiği suyu geri kazandırmalısınız diğer türlü halsiz ve yorgunluk hissiniz artar.

3- Vücudunuzu nemlendirin

Vücudunuz ıslakken nemlendirici losyonlar veya kremler uygulamalısınız. Bunu yapmanızda ki amaç vücut nemlenmesi ne kadar çok olursa iyileşme hızı bir o kadar yüksek olacak.

4- Besininize dikkat edin

Antioksiden açısından zengin besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Zarar gören bölgeleri bu yiyecekler hem besler hemde iyileşme ve koruma düzeyi artar. Bu yiyecekler; böğürtlen, yaban mersini, çilek, erik, kuru erik, enginar, fasulye, pikan cevizi.

5- Güneşten kaçının

Yanan bölgeleri iyileşme sürecindeyken güneşten daha çok korumalısınız. Daha fazla risk almamak ve işleri kötüleştirmemek için güneşe mümkün olduğunca çıkmamalı, güneşe çıktığın zamanlarda ise koruyucu ürünlerden faydalanmalısınız.

6- Kabarcıklarla çok uğraşmayın

Güneş yanığından sonra vücudunuzda kabarcıklar oluşması doğaldır ancak bunları patlatma gibi bir çaba içerisinde bulunmamanız sizin daha büyük yararınıza olabilir. Sebebi ise kabarcıklar, cildin kendi kendine iyileştirmesinde büyük rol gösterir. Eğer enfeksiyon gibi bir şüphenizde var ise mutlaka uzmanlara gözükmenizde yararı var. Enfeksiyon belirtileri kızarıklık, acı, sarı görünümdür. Eğer bu gibi bir durumla daha önceleri de karşılaştıysanız, doktorunuza bu durumdan kesinlikle bahsetmelisiniz.