Hareketsiz Kalmayın Bir Çok Hastalığın Başlangıcı

Günlük hayatta bazı mesleklerde sürekli masa başında oturmaktan veya herhangi bir sebepten dolayı vücudunuz hareketsiz kalması bir çok hastalığın başlangıcıdır. Günümüzde ki ölümler farklı bir boyat göstermesiyle 100 yıl öncesi kadar sadece enfeksiyonla ölümler belirirdi.

Kronik Hastalıklarda Egzersizin Önemi

Vücudun hareketsiz kalması obezite, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları gibi bunlara sebep olabilmekte. Bu tip hastalıkların en iyi tedavisi vücudunuza egzersiz yaptırmaktır. Peki kronik rahatsızlıklarda egzersizin yeri nedir?

Son dönemlerde içinde kronik hastalıklar da doktorların ilk önerisi egzersiz oldu. Hastalar hangi ilaçları kullanırlarsa kullansınlar diyetine dikkat etmeden ve egzersiz yapmadan hastalığını kontrol altına alamaz. Şeker, tansiyon, kalp damar hastalığı veya kireçlenme gibi hastalıkların yanı sıra bazı kanser türleri ve depresyondan da korunmak için egzersizin şart olduğu artık bilinen bir başka gerçeklerden. Eğzersiz yapmak kesin etkili olabileceği hastalık tipleri; düzgün planlanmış bir egzersiz programın insülin direncinde, tip II diyabette dislipidemi, hipertansiyon, obezite, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, kalp ve damar hastalığı, kalp yetmezliği, osteoartrit, fibromiyalji gibi hastalıklarda çok etkili olduğu ortaya konulmuştur.