Hayat Direncinizi Yükseltin

Hayat gittikçe zor bir yol alıyor ve bunlar, şehir gürültüsü, iş stresi, yetişmeniz gereken işler derken durgunluk veya yorgunluk çökmeye başlar vücudunuza. Hatta duyabileceğiniz “Enerjim düşük” veya “Hiç halim yok” söylenen sözler bile yaşam enerjimize bağlıdır.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Uzm. Klnk. Psk. İhsan Öztekin, günlük yaşantıda en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerden olan yaşam enerjimiz için önemli bilgiler veriyor.

Her insan da bir enerji mevcuttur ve gün içinde bu enerjiyi pek çok hareketlerle kullanırız. Ama sistem içerisinde yaptıklarımızla tekrar bu enerji ile dolmaya başlarız. İhtiyaç duyduğumuz enerjinin bir kısmını yani %70’ni uyuduğumuz zaman alırız. Peki hayat enerjinizi nasıl kullanıyorsunuz?

Hayatımızda var olan enerjimizi her an kullanırız aslında ve bu süreç sabahtan akşama kadar düşünüyor olsak bir enerji tüketiriz. Bunların hiç birinin yani bir insan oğlunun tüm enerjisi yerindeyken nasıl bir motivasyonda olur sizce? Her şeyi yapabilecek bir güce sahip, gücü ve heves her daim yüksek olur. Ama diğer tarafıda düşünün.. Gücü bitmiş veya bitmeye yakın bir kişinin enerjisi hevesi kırık kendini oyalamaya çalışan hayattan zevk almaya kaybeden bir insan olur. Yüksek tutmak için bu enerjiyi kendinizi tanıyın ve nelerle mutlu olabileceğinizi hissetmeye başlayın.

  • Olumsuz duygu ve düşünceler (öfke, aşırı sinirlilik, stres, üzüntü, korku, kaygı, kıskançlık, değersizlik hissi, özgüven eksikliği v.s.)
  • Uyumsuz ilişkiler (aile ilişkileri, arkadaşlıklar, evlilikler)
  • Yalnız kalmak, sosyal ortamlara girmemek
  • Oksijeni yetersiz ortam
  • Düzensiz uyku
  • Yetersiz veya aşırı beslenme

Bunlar bir kaç başlangıç için ideal olanlar asıl yapılması gerekenleri gelecek olursak, en büyük düşman öfkenizdir. Öfkenizi kontrol altında tutmayı öğrenmelisiniz. Bunun yanı sıra spor yapmak, kitap okumak, gezmek, müzik dinlemek veya extreme bir hayat bulmak. Hobilerinizden vaz geçmemeniz en önemlisi kendinizi güçlü hissettiğiniz yerde kalın.