Hayatımızı Yoran Dış Etkenleri Düşündünüz mü?

Günlük hayatta yaptığımız işlerden hariç, işlerimizi yaparken çalışma yöntemlerimizde vücudumuzu yorgun düşürebiliyor. Peki sizce bunlar neler?

Vücudumuz duruşlarımıza göre yorulabiliyor. Dik durmaya çalışırken de vücudumuz çok güç sarf eder ve öne eğilme, koltukta sallanma gibi hareketler omurganın hizasını bozabilir. Omurgada ki dengeyi düzeltmek için kaslar bir o kadarda enerji harcar.

Masa başı iş yapanlar için en büyük sıkıntı oturak veya sandalyelerdir. Televizyon ve bilgisayar kullanımlarında bile bu tip durumlar vücudunuzun enerjisi azalmalar gözükür ve hareketsizleşmeler yorgunluk hissi verebilir.

En önemlisi yürüyüş veya açık havada bulunmama durumları. Yoğun bir iş temposu yani evden işe işten eve hatta evinizde bile işe devam etmeniz bu sizi daha çok yormanıza sebep olabilir. Bunu önlemek için günde en az 10 dakika yürüyüş yapmanız önerilir.

Güne iyi bir başlangıç, vücudunuzun tam enerji dolu olması için iyi bir kahvaltı yapmanız önerilir. Poğaça gibi karbonhidratı az olan yiyecekler yemeniz vücudunuzu yorgun hissettirebilir.

En kötüsü ise kış günleri eve tıkılı kalmak ve güneş enerjisinden mahrum kalmak. Kapalı ortamlarda ki gibi uyku hormonları çok salgılanmasından doğan halsizlikler kışında yaşanıyor ve bunun için yapmanız gereken yine dışarı çıkmak ve bolca meyve sebze tüketmeyi özen gösterin.