Ibeacon Teknolojisi Hakkında

Apple tarafından geliştirilmiş yeni nesil yakın iletişim uygulamasıdır. İbeacon,Bluetooth teknolojisinden gelişmiş bir versiyon olduğunu da söylenebilir.

NFC’ye göre erişim alanı da çok fazla olduğu görünmekte ve Apple’ın IOS7 ile tanıttığı bu teknoloji markalar tarafından da kullanılmaya başlandı. Uygulamalar;

Claim it

Şirketin kurucusu olan Kaza Razat bununla ilgili” uygulamamızı iBeacon’la kullanarak New York’ta binlerce ücretsiz ürün dağıttık. Bu da bizim gerçek iş modelimizin temelidir” açıklaması ile Claim it, kullanıcılarına bulundukları bölgede ücretsiz ürün kazanma fırsatı sunmakta. Şu anda kullanıldığı ülke New York gözükmekte. Uygulamanın amacı mağazadan çıktığınızda marka etkileşimi sağlamanın yanında mağaza içinde trafiği arttırmak. Müşteri teklif aldıktan sonra isterse markanın gelecek haftaki teklif istekleri bulunabiliyor. Claim it uygulaması bu markaların mobilden kitleye kolayca ulaşabilmelerini sağlıyor. Böylece bu markaların kendi teknolojileri üzerine mobil yatırımlar yapmalarına da gerek kalmamış oluyor.

EasyJet

İbeacon teknolojisini kendi uygulaması içerisinde biride havayolu firmasıdır. Londra Luton, Londra Gatwick ve Paris Charles de Guella havaalanlarında aktif olan uygulama şimdilik notification servisi içinde kullanılmakta. Yakın zamanlarda tüm havayolu şirketlerinde aktif olması bekleniyor. Uygulamada en büyük özellikse uçuşuna yakın pasaportunu gösterme, güvenlik veya valiz alımı vaktinin geldiğini hatırlatmakla kalmıyor, uçuş kartının taratması gereken zamanda da ekrana uçuş kartınızı getiriyor.

Carrefour

Dünyanın bilinen süpermarket devi Carrefourda test için Madrid’te bir kaç mağazasında denemek için harekete geçti. Burada tamamen bağımsız olarak bir sistem kurmaya çalışmakta olup, akıllı telefon olmasına da gerek kalmadan sizi takip etmeye sağlıyor. Alışveriş sepetleri ve arabalarına İbeacon vericileri yerleştirilmeye düşünülüyor. POS cihazlarının ve sepetlerinin nerede olduğunu bilmek onları rahatlatıyor.

Kısacası İbeacon iletişim amaçlı değil bir çok alanda ve bir çok aktivitede kullanılmak üzere tasarlanmış bir uygulama halidir.