Intel’den Devrim Gibi Teknoloji

Dünya’da en çok kullanılan intel teknolojisi, 3D Xpoint teknolojisini duyurdu. Xpoint, kullanılmakta olan sabit belleklerden daha çok hızlı ve daha çok dayanıklı olacak.

Şu anda ki kullanılan sabit disklerden 10 kat daha fazla kapasiteye sahip olması bekleniyor ve kişisel veri merkezlerine dönüştürecek. Bakacak olursak o kadar çok dijital servis bulunmasına rağmen depolama konusunda pek de ileri dönük bir işlem gerçekleşmiş sayılmaz. Ama şu anda depolama daha çok önem kazanmakta ve Intel ve Micron bu soruna güçlü bir çözüm getireceği anlaşılıyor. Bu teknoloji hayatımızı kökten değiştirmesi bekleniyor ve kullanıllan NAND teknolojiden bin kat daha hızlı olacağı ve yoğunluk kapasitesinin diğerlerine göre 10 kat daha çoğalacağı gözükmekte. Depolama maliyetleri düşse de kapasite ve performansın artması bizim için daha fazla yararı olacağı belli oluyor.

Şimdiye kadar çözülmemiş ve çözülmesi beklenen sorunlardan birisi, işlemci ile depolama arasında katladilen yolun daha az zaman harcamasıydı. Yıllardır bu sorunu çözmek için çalışan şirketler çeşitli teknolojiler geliştirmeye çalışıyorlar. Intel 3D XPoint ile bu hedefe ulaşıyor, bellek ve saklama çözümlerine oyunun kurallarını değiştiren bir performans getiriyor. Ayrıca geniş çapta analizler yapan süper bilgisayarlar için de sonsuz olanaklar sunan 3D Xpoint, yaratıcı teknolojiler başta olmak üzere tüm sektörlerde devrim niteliğinde gelişmelere ön ayak olacak. Bunun yararı en çok oyuncuların olacağı bekleniyor. Bilgisayarın ısınmasına ve yavaşlamasına sebep olan bu etken bilgisayarın daha verimli çalışması için ve bu da bilgisayarınıza ömür katacağı gözüküyor. Intel ve Mıcron 1989 yılından bu yana NAND belleklerin geliştirilmesinden bu yana sabit bellek teknoloji alanında ki en büyük yeniliği gerçekleştirdiğini duyurdu.