İnternetin Bilinmeyen Yüzleriyle Tanışın

Günümüzde dijital pazarlama ağında Google,Yandex, Yahoo, Bing gibi arama motorlarının indexlemelerinden çıkan web sitelerinden ibaret olduğunu düşünüyorsanız yanılmış olursunuz sebebi ise yaklaşık 500 web sitesinin sadece 5’nin indexlediğini düşünün ve geriye kalan siteler ise göremediğimiz buzdağanın görünmeyen yüzü oluyor.

İnternet sitesinin ulaştığı veri sayısı bizim tahmin ettiğimizden de çok fazla ve bizim uğraş verdiğimiz beyaz ağ şu an google gibi indexleme sitelerinin bize gösterdiği ibarettir. Bunlara ek bu işin karanlık ağ’ı var, bunlar ise güvenlik, suç, sunucu gizliliği, veri koruması, virüs iceren dosya barındırmaları gibi web sitelerinin karanlık yüzünde bulunuyorlar. Dilediğimiz gibi karanlık ağa giremeyiz. Ülkemizin çok yabancı olduğu bu sistemde özellikle Avrupa ülkelerinde stratejik çalışmalar ve bunların önlemi alınıyor. The Onion Router gibi yazılımlar kullanılarak kendinizi gizlediğiniz ve kullanıcıların farklı tarafların dünyası haline gelmiştir. Bu tip yerlerde marka çalışması yapmak pekte doğru gelmez. İllegal yollardan doğabilecek sorunlar nedeniyle Google’ın gözünde penaltı durumuna da düşebilirsiniz. Bu dünya’nın içerisinde Grams gibi arama motorları çalışıyor hatta bu motorlarda ‘Kendimi Şanslı Hissediyorum ‘ butonu bile mevcuttur. Hackler, virüsler, uyuşturucu simsaları gibi bu dünyanın Wikilerini açmış durumda ayrıca bu tip ortamların içerisinde ki sohbet ağlarına sadece davetiye ile girebilir.

Karanlık ağın para birimi Bitcoin veya Darkcoin’dir. Ödemeler kimlikler gizlenerek yapılır ve insiyatif vermemek bu alanda ki en önemli amaçlardan biridir. Diğer bir konu ise burada yer alan kullanıcılarında sizin müşteriniz olabileceği gerçeği yer almakta ve önerimiz bu dünya’ya katılmak isteyen okurlarımıza en önemli uyarımız hazırlıklı ve dikkatli olmalarıdır.