Kayak Nerelerde Yapılır ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Herkesin farklı bir doğa sporu anlayışı içerisinde ve bunlardan biride kayak yapmaktır. Kayak yapmak istiyorsanız ülkemiz kayak merkezleri konusunda hiç bir sıkıntı çekmeyen ve imkanı bol olan bir ülkede yaşamaktayız.

Kartalkaya, Uludağ, Ilgaz, Palandöken, Kartepe… Yeni başlayanlar için ders ücretleri biraz yüksek olsa da fedarasyonun savunduğu en önemli konu, korsan eğitmenlerden ucuz ve yanlış ders almamanızdır. Kayak kıyafetleri seçerken dikkate almamız gereken bir kaç husus var.

Öncelikle, kayak giysileriniz sert hava koşullarına karşı uygun olmalı. Fakat aldığınız kıyafetleri de abartıp hareketlerinizi kısıtlamaması gerekir. Kar havası sanılanın aksine yumuşak bir atmosfer sağlar ve bu durumda terleme bile olabilir. Bunun için terlemenizi azaltacak termal içlikler kullanmanız önerilir. Çoraplar kat kat giyilmemeli ve hatta termal özelliği olan çorap giyilmelidir. Kar üstünde beyaz renkli kıyafetler moda olsa da aksi takdirde güvenlik açısından o kadar da tercih edilmemelidir. Dikkat çeken renkler almanız önerilir ve herhangi bir kaza geçirdiğinizde bulunmanız daha kolay bir hal alır. Üzerinizdekilerin ayrıca reflektör özelliğe sahip olmasına dikkat ediniz.

Diz ve Bileklerinizi Koruyun

Diz koruyucuları, kayak botlarının tam olarak oturmadığı durumlarda bu çok sık görülür ve oluşan diz aşınmalarından korunmak için yapılmıştır. Bilek koruyucuları ise snowboard’cuların bilek sakatlanması yaşamaması için gereklidir.

Atkınız ve Bereniz Nasıl Olmalıdır Sizce?

Kayak veya snowboard yaparken kullanmak üzere atkı ve bere alırken sadece gözlerinizi açıkta bırakan polar kar maskelerini tercih edilmelidir sebebi ise bu sayede hem tek parça olduğundan daha pratik bir şekilde hem de soğuktan daha az etkilenerek atkı bere ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Kayak Gözlüğünüzü Seçebildiniz Mi?

Kayak gözlüğünde cam rengini baz alarak ve hava şartlarına göre karar kılınmalıdır. Gözlük camı renkleri Cat1 ile Cat4 seviyeleri arasında değişmektedir. Bu oranlar ne anlama geliyor? 1.(light amplifier lens) ve 2.(amplifier-lens) seviyeler normal hava şartlarında gözünüzü yormayacak lenslerdir. Renk olarak satın alırken mutlaka güneş ışığında denemeniz önerilir. Örneğin Sarı renkli camlar sisli ve normal havalarda gözünüzü yorabilir. Özellikle gözlüğünüzde hava kanalının olmasına dikkat edin, camlarda buğulanma olmasını bu şekilde engelleyebilirsiniz.

Ayakkabı

Ayağınızın numarasına göre tam uygun hatta 1 numara büyük olmasına dikkat edin. Neden mi 1 numara büyük diye soracak olursanız giyeceğiniz çorapları da baz almanız gerekir. Ayağınızı tam kavramalıdır çünkü ham bileğinizde hem topuğunuzda olabilecek yaralanmalara yol açabilir.