Lipo Şarj Cihazları ile Araba veya Motosiklet Akülerini Şarj Etmek Mümkün!

Lipo şarj cihazları sadece lipo, nimh, nich gibi pilleri şarj etmiyor. Farklı programları ile bir çok işi yapabiliyor.

Corona virüs zamanlarında mecburen evde kalmalıyız fakat araba veya motosikletiniz varsa büyük ihtimalle aküleri bitmek üzere veya bitmiş bile olabilir bu süreçte. Özellikle araçlarınızda alarm gibi sistemler var ise akünüzü hızlı bir şekilde bitirme nedeni olabilir.

Özellikle Rc model hobisi ile uğraşan kişilerin bir çoğunun evinde Imax B6 gibi lipo, nimh pilleri şarj edebileceği cihazları vardır. Bu cihazlar aslında içerisinde bilmediğimiz bir çok program barındırır fakat çoğumuz bu özellikleri kullanmıyor olabiliriz. Kısaca bahsetmek gerekirse pillerinizi hem şarj hem de deşarj edebilirsiniz. Amper ayarı veya voltaj ayarlama gibi farklı seçenekleri kullanıcıya sunar.

Imax B6 cihaz ile motosiklet veya araba aküsünü nasıl şarj edebilirim?

Bazı aküler üzerinde nasıl doldurulması gerektiğine dair bilgiler yer almaktadır, bu bilgileri uyarak doldurmanızı öneririm. Kendime ait motosikletimin aküsü 10A ve üzerinde 1.2A 12V vererek 5-10 saat şarj önerisi veya 5A 12V vererek 1 saat şarj önerisi bulunmakta. Başlayalım; artı ve eksi kutup başlarını doğru bir şekilde bağlantısını sağlayın. Daha sonrasında Imax cihazınızda program kısmına gelerek “PP” seçeneğini seçin. Ben 1.2V 12V(6p) seçeneğini seçerek şarj yapıyorum. Burada voltaj yanında yazan “6P” gibi ibare görebilirsiniz, akünüzün hücre sayısını anlatır.

Dip not eğer 12V ile şarj başlattığınızda voltaj düşük uyarısı alırsanız yapmanız gereken amper ve voltaj ayarlama seçeneklerine geri dönün. Burada voltaj 8V ayarlayın ve 2 dakika bu şekilde şarj işlemini başlatın. Sonrasında 10V ile aynı şekilde 2-3 dakika şarj edin. Sonrasında 12V şarj seçeneğini seçip şarj etme işlemini devam edebilirsiniz. Düşük voltaj uyarısı sizi endişelendirmesin sebebi akünüzün voltajı çok düştüğü için böyle bir uyarı verir.