Live Share Eklentisi İle Visual Studio’da Ortak Çalışabileceksiniz

Microsoft, yazılım dünyası için yeni bir eklentinin duyurusunu yaptı. Yeni eklenti Live Share, yazılım geliştiricileri için ortak bir çalışma ortamı sağlıyor.

Live Share eklentisinin en büyük özelliği hangi program dili veya hangi uygulamayı geliştirdiğinizin pek önemli değil çünkü Live Share ile ekran paylaşılabilir ve ortak çalışma alanında geliştirmeler ve düzenlemeler yapabilirsiniz.

Live Share eklentisinin bir diğer özelliği ise bazı uygulamalarınız eksik bile olsa ek bir uygulama indirmeden geliştirme işlemi yapabilirsiniz. Tamamen takım arkadaşlarınızla hareket etmenizi sağlamakla kalmayıp ortak alanda daha öncesinde özelleştirdiğiniz ve kişiselleştirdiğiniz ortamınızı bozmadan sürecinizi rahatlıkla devam edebilirsiniz. Dosyalar arasında geçişlerinizde diğer takım arkadaşlarınızı rahatsız etmez ve isterseniz diğer kişilerin imlecini otomatik takip edebilirsiniz. Microsoft Visual Studio Live Share eklentisi ilerleyen zamanlarda yazılımcıların ortak alanda çalışma imkanı sunacağı bekleniyor.

Visual Studio Live Share, temel olarak aynı fiziksel konumda olmayan geliştiricilerin herhangi bir projeye ait kodları, eş zamanlı olarak düzenlemesine olanak sağlayacak. Bu sayede geliştiriciler işbirliği içerisinde çalışma şansına sahip olurken debug (hataların bulunarak düzeltilmesi) sürecini de birlikte yürütebilecekler. Microsoft, Visual Studio Live Share’ın ne zaman genel kullanıma sunulacağını söylemedi. Ancak şirket 2018 yılının ilk çeyreğine kadar “sınırlı önizleme” programı başlatmayı hedefliyor.