Motosikletle Seyahate Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Motosiklet ile keyifli bir yolculuğa hazırlanmak için dikkat etmeniz gereken bir kaç husus var ve bunları sizler için sıralıyoruz. Şimdiden iyi keyifler dileriz.

Çanta Seçimi

Öncelikle ne tip bir çantaya ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Kendinden yan çantalı büyük bir touring motosiklete sahipseniz sıkıntı yok. Diğer motosikletler için iki çanta seçeneği bulunuyor. Birincisi; güvenli ve hava olaylarına karşı korunaklı olan, ancak ağır, büyük ve pahalı “Hard Case” çantalar. İkinci seçenek ise hafif, ucuz fakat güvenliği az olan “Soft Case”, heybe veya hurç tipi çantalar. İki seçenekte de çoğunlukla çantaları söküp taşıyabilirsiniz ama tabi ki soft case çok daha kolay olacaktır.

Güneş gözlüğü, güneş kremi, telefon ve harita gibi kolayca erişmeniz gereken eşyalar için bir depo üstü çanta oldukça kullanışlı olacaktır. Sırt çantası da olabilir fakat artçı varsa iyi bir seçenek değil. Sırt çantasında sert ve sivri eşyaların taşınmaması önerilir. Yüksek egzozlar ile naylon çantaların sonu çoğunlukla iyi bitmez. Bu yüzden çantaların sıcak parçalardan yeterince uzakta olduğundan emin olun.

İlk Yardım ve Sağlık

Yanınızda mutlaka küçük bir ilk yardım çantası bulundurun. Bunun için hazır satılan çantalar bulunuyor. Siz kendinizde ihtiyacınıza göre küçük bir çanta yapabilirsiniz. Acil durumlar için çantanızda yapışkan rulo bant, sargı bezi, yaraları örtmek için steril bez, burkulma ve incilme için elastik bandaj, turnike için lastik, soguk algınlığı, ağır kesici, kas gevşetici ilaç ve kremler bulundurmada fayda var.

Güvenlik

Seyahat sırasında isteyeceğiniz en son şey motorunuzun çalınmasıdır. Motorunuzu kitlemek için küçük bir disk kilidi alın. Hatta bir de zincir kilit alırsanız çok daha iyi olur. Mümkün olduğunca motorun üzerinde birşey bırakmayacak şekilde yerleşin. Kilitli yan ve arka çantalar kullanın. Gece konakladığınız yerlerde çantaları da yanınıza (otele) alın. Uzatmalı ince çelik teli olan şifreli kilitler kısa molalarda kaskı motora kitleyerek elde taşıma zahmetinden kurtarıyor.

Yeme İçme

En önemlisi su! Her zaman yeteri miktarda su taşıyın. Ters bir yerde yolda kalırsanız ya da kamp yapmak zorunda kalırsanız su yemekten daha önemli. Genelde atıştırmalık bir şeyler de bulundurulmalı. Yol üzerinde zaten zevkinize göre yiyecek bir şeyler kesin bulursunuz. Gideceğiniz bir çok yerde bulacağınız yiyecekleri yinede stoklamayı da unutmayın. Unutmadan mevye de güzel oluyor, molalarda durup keyif yapabilirsiniz.. Tabii bu yazdıklarım çok sapa yerlere gitmeyi düşünmüyorsanız geçerli.

Dökümanlar

Ehliyet, ruhsat ve trafik sigorta poliçenizi her zaman yanınızda bulundurmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz. Kaza tutanağı, ehliyet ve ruhsatın fotokobisi şehir dışında kazaya karışma durumunda çok işinize yarıyacaktır. Sağlık sigortanız varsa bunun kartını yanınızda bulundurun. Kaskonuz varsa bunla ilgili telefonları muhakkak yanınıza alın.

Eğer Türkiye dışına yolculuğa çıkıyorsanız gideceğiniz yere göre evraklar farklılık göstermektedir. Pasaport, green card, uluslararası ehliyet ve triptik gibi evrakları yanınızda taşımanız gerekiyor. Yurtdışı sağlık sigortası (seyahat sigortası) yaptırın. 2 haftalık bir sigorta için 40-50TL ödersiniz fakat 30.000€ teminat alırsınız. Aynı şekilde kaskonuz varsa gideceğiniz ülkelere göre yurtdışı için zeyil yaptırın. Bu belgelerin birer fotokobisini de alıp çantaya atmakta fayda var.

Gideceğiniz yerlere göre kağıt harita edinin. Her zaman GPS güvenmeyin! Eğer harita bulamıyorsanız internetten yüksek çözünürlük haritalar çok rahat bulabilirsiniz. Bunları gidip bir ozalitçide A3 kağıda bastırıp yanına alabilirsiniz.

Aşırıya Kaçmayın

Her türlü ihtimali düşünerek gereğinden fazla yük almayın. Temel olarak alet çantası, lastik tamir kiti ve ilk yardım çantasını almanız yeterli olacaktır.