Otomasyon ve Endüstriyel Otomasyon Nedir?

OTOMASYON NEDİR?

Endüstride, yönetimde, bilimsel çalışmalarda insan gücüne yardımcı olması ve yükünü azaltması açısından robotlar aracılığıyla işlerin kolaylaştırılmasıdır.

Herhangi bir işin robotlar ve insan gücü ile ortaklaşa yapılmasını sağlayan otomasyon sistemleri, sanayi devriminden bu yana giderek yayılmıştır.

Üretimin hızlı, standart ve en kaliteli şekilde yapılması için endüstride kendine bir alan oluşturan otomasyon, rekabet ortamı da oluşturmuştur.

Eski Yunan dilinde automatos kelimesinden gelen ‘otomasyon’, ‘spontene’ yani kendi kendine hareket eden kelimesinden gelmektedir.

İnsanların işlerine yardımcı olan makinelerin kendi kendine idare edebileceği sistemlere otomasyon sistemleri adı verilmektedir.

ENDÜSTRİYEL OTOMASYON NEDİR?

Endüstriyel otomasyonda insan gücüne, emeğine duyulan gereklilik azalır. Özellikle seri üretimlerde, robotlar bu yükü üstlenmiş olur.

Endüstriyel otomasyon iş yerlerinde iş verimini arttırmak için kullanılır.

Otomasyon sistemleriyle üretim maliyeti düşer, zamandan tasarruf edilir, rekabet gücü artar ve iş kazaları azalır.

Otomasyon sistemleri her sektörde yer edinmiştir. Örneğin bir fabrikada kullanılan otomasyon sistemleri, bilgisayar (PC) ortamında kontrol edilebilir, sistemin işleyişi izlenebilir, arızalar anında tespit edilebilir.

Endüstriyel bilgisayarlarla, üretilen ürün miktarından fabrika ile ilgili bilgilere kadar bir çok konuda erişim sağlanabilir.