Oyun Oynarken Bilgisayar Isınmasına Alternatif Çözümler

Bilgisayar kullanımı gün geçtikçe artan hatta kullanım yaşı oldukça aşağılara düşmektedir. Bilgisayar oyunlarında ısınma etkeni daha fazla olduğu görülmekte. Bilgisayarlar iki farklı şekilde kullanılır, kasa sistemli ve notebook türüdür.

Bilgisayar sistemi ne kadar soğuk bir şekilde çalışırsa hem uzun ömürlü hem de performans almanız daha çok mümkündür. Bunlar ise iki türlü şekilde soğutulur;

1- Fan soğutma sistemi
2- Sıvı soğutma sistemi

İki soğutma arasında seçecek olursak sıvı soğutma artık daha etkili. Sebebi ise fan sistemi ortamdaki havayı soluyarak bilgisayarınızı soğutmaya çalışır ve ortam sıcaksa doğal olarak bilgisayar soğumasında yavaşlama olur. Ne kadar fan sistemi olsa da ya da kuvvetli olsa da yaz aylarında etkisi pek de hissedilmez. Bilgisayarınızın ısınmasını neden olan parçaları sıralayacak olursak;

* Cpu (işlemci)
* Gpu (grafik kartı)
* Hdd (sabit sürücü)
* Ram (veri deposu, ön hafıza)
* Odd (optik disk sürücüsü)
* Mid Tower (bilgisayar kasası)
* Power Supply (güç kaynağı)

Kısaca tanımlayalım bunları;

Cpu ( işlemci): Bilgisayarımızın beyin kısmı diyebiliriz; çünkü tüm komutlar ve bilgisayar ile yaptığımız tüm işlemlerin denetlenip yürütüldüğü birim İşlemcidir.

Gpu (grafik kartı): Adı üstünde ekran görüntü biriminin yönetildiği yerdir. Onboard veya harici Gpu, verilerin hızlı bir biçimde işlenip monitöre aktarılmasını sağlayan birimdir.

Hdd (sabit sürücü): Bilgisayarımızın depo veya yükleme alanı olarak da adlandırabiliriz. Bilgisayarımızdaki verilerin ve bilgilerin tutulduğu birimdir.

Ram (veri deposu, ön hafıza): Genelde bilgisayardaki ana hafızaya ya da ön belleğe yükleme, gösterme veya uygulamaları yönlendirme… işlemlerin gerçekleştiği birimdir.

Odd (optik disk sürücüsü): Lazer ışık elektromanyetik dalgalar ile veri okuma ve yazma işleminin gerçekleştiği birimdir.

Mid Tower (bilgisayar kasası): Parçaları bir arada tutan ve gerekli koruma ve soğutmayı amaçlayan, metal ve plastik parçadan oluşan birimdir.

Power Supply (güç kaynağı): Bilgisayarımızdaki bileşenlerin elektirik ihtiyacının karşılandığı birimdir.

Her bir parçanın özellikleri ve ne işlevi olduğunu belirttik. Peki bunları soğutmak için diğer yöntemleri sıralayalım şimdi de;

• Kasa üzerinde bulunan havalandırma delikleri açık konumda olması.
• Sıcak ve nemli ortamda kullanılmaması.
• Tozlu ortamlarda kullanılmaması.
• Cpu ve Gpu kullandığınız program veya oyunlar için önerilen optimize ayarlarının kullanılması.
• Yüksek performanslı Pc’ler için extra kaliteli soğutma sistemi kullanılması.
• Birden fazla program ve oyun uygulama kullanımının kısıtlanması.
• Sistemsel bakım yapmak.
• Belirli aralıklar da içini temizlemek veya temizletmek.
• Bilgisayarınızın performansından fazlasını beklememek.