Panda Algoritması Nedir?

Google’ın 2011 senesinde getirmiş olduğu panda algoritması, Webmaster ve SEO uzmanlarının korkulu rüyası oldu. Bu algoritma sayesinde zamanla sıralamalarda önemli değişikliler gerçekleştirdi.

Peki tam olarak Panda algoritması nedir? Panda algoritmasının sitelerde verdiği tek önem kaliteli içerikler paylaşımıdır ve özgün olan içerikli siteleri üst sıraya zayıf olan içerikli siteler veya başka bir yerden kopyalamış olan içerikleri geri plana atması. İlk çıktığı zamanlarda adı bile olmayan bu algoritmaya Seo’cular, “Farmer” adını vermişti. Bu isminin anlamı da bir web sitesinin bir kaç siteden içerik çalan ve kendi sitesinde yayınlayan sitelere verilen ad.

Bir süre boyunca Farmer adı ile kullanılan bu algoritma, Google bir süre sonra gerçek ismini koydu ve Panda demeye başlandı. Böyle bir algoritma yapması Google aslında bir site sahibi olarak beni de mutlu etti çünkü verilen emeği çalmaya çalışan çok insan var. Siteleri hem sıralamasını düşürdü hemde domain ismini banlamaya başladı. Her sitenin kendine göre bir içeriğe sahip olması önemlidir. Öncelikle bir site mesela blog sitelerinin kategori belirlerken hangi konuya hakim ise o konuda yazması önemlidir veya kendince yorumlayabiliyorsa da olabilir. İlk olarak panda güncellemeye gelir ve sitenizde bir çalıntı tespitinde bulunursa penaltı cezasında bulunur eğer ki ikinci defa panda tarafından gelen bir güncelleme varsa cezanın sonlandığını anlayabilirsiniz. Bunu Google Analytics hesabınızdan görmeniz mümkündür.