Parlayan Yeni Bir Sektör ve Kariyer İmkanı

TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI

Son zamanlarda medyada, tehlikeli madde güvenlik danışmanı ihtiyacının 50 bin ila 80 bin olduğu, 30 Haziran’dan itibaren zorunlu olan güvenlik danışmanı bulunmasında sıkıntı yaşanacağının dile getirildiğini ifade eden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı  Talat Aydın, bugüne kadar sınavlarda yaklaşık 2 bin 100 kişinin başarı gösterdiğini, bunlardan bin 356 kişiye sertifika düzenlendiğini belirtti. Bakanlık, tehlikeli madde lojistiği ve üretimi yapan firmalarda istihdam edilecek danışmanların yetişmesini sağlayan eğilimleri azami ciddiyet ve tecrübe ile sürdürmektedir.Tehlikeli maddeler ile bir şekilde bağlantısı olan her firma 30 Haziran 2015 tarihinden itibaren Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı bulundurmak zorundadır. Bu da bilinmeyen çok yeni iş imkanı ve insan sağlığına deneyimli kişiler kazandırmak demektir.

Üniversite mezunu gençler neden TMGD mesleğini kariyer olarak kendilerine seçmeliler dersiniz. Hemen her ay eğitimsiz ve bilinçsiz personellerin karşılaştığı iş kazaları sonucunda işgücü ve can kaybı, teknik standartlara uymayan ya da standartlara sahip araçları kullanan eğitimsiz ve güvenlik kurallarını hiçe sayan personelin yol açtığı onlarca canın hayatına mal olan kazalarla, eğitimsiz personel nedeni ile ve uygunsuz teknik donanım nedeni ile temellerine kadar yanan fabrikalar ve depolarda yaşanan çevre faciaları, hayatını kaybeden ya da sakat kalan insanlarımız ile ülkemiz her zaman yüklü faturalar ödemeye devam edecektir. İşte bu yüzdendir ki Türkiye’de en gözde meslek halini alabilecek ve kariyer planları olan kişiler için avantajlı olabilecek bir meslek olan

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığını aklınızda ön raflara oturtmanız da fayda olacaktır.

Adı yeni fakat mesleğe girenleri yüksek bir maaş bekliyor. Türkiye’de sadece 500 sertifikalı danışman olduğu belirtiliyor, bu anlamda elman açığı büyük. Danışmanlar, firma başına 2-2 bin 500 lira ücret alabiliyor. Bir firmaya bağlı ya da bağımsız çalışabiliyorlar, en fazla 5 firma ile çalışabiliyorlar. Bu sayede 12 bin 500 lira para kazanma imkanına da sahip olabiliyorlar. Danışman olmak için, 4 yıllık üniversite mezunlarının bölüm ayırımı olmaksızın kursa katılıp Ulaştırma Bakanlığının açtığı sınavdan 70 ve üzeri puan almak gerekiyor.