Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Önceden hatırlarsak evlerimizden pazarlamacılardan eksik olmazdı. Artık günümüz modern dünya ya ayak uydurmaya başladı ve pazarlamacı denince akla ürün satıcısı yerine artık farklı bölümlerde aklımıza gelir oldu.

Hızlı değişen ve gelişen bu nedenle de çalışma hayatının büyük bölümünde karanlık sularda yüzülen şaşırtıcı bir koludur. Sıraladığımız faktörler pazarlamanın her kolu için önemli olup, tavsiyelerle kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

1- Dijital Reklamlarla Kazançlar Artacak

Artık geleneksel medya planlama ile pazara ürün sunmak yerine, faydalanıp daha çok insana yayacağımız bir sürü araçlar var. Eski reklamları hatırlayacak olursak reklam tabelaları, televizyon reklamları, gazete reklamları bunların hepsi zaten azalıyordu ve bu azalma daha da hızlanacak şekilde devam edecek. Dİjital reklam pazarlama potansiyeli ile müşterilerle daha sıcak iletişim kurabilme imkanı veriyor ve bu da pazarlamacıların işini hayli zorlaştıracak.

2- Ünlü Diye Bir Söz Kalmadı Artık

Çok eskiden günümüze halen devam eden bir kavram var, ünlüleri reklamlarda oynatarak daha çok dikkat çekmek için yapılırdı. Fakat bu durumu değişti ve artık YouTube ünlüleri, Twitter fenomenleri, Vine ünlüleri anlamına geliyor. Emin olun ki Türkiye’de dahil neredeyse tüm ülkelerde bu kişiler artık çok daha fazla etkili reklamlar da.

3- Etki Kanallar Değişiyor Artık

Gelişmiş bir çağa girerken eskisi gibi televizyon, radyo, gazeteler veya dergiler isteği dışı olan mecralardı. Pazarlama dünyası o kadar çok değişti ki artık haber okumak için gezinen birine ulaşmak daha çok zor kalıyor ve taktikleri geliştirmek gerekiyor. Yeni çıkan mecralarda faydalanmanız sizin için daha iyi olacak.

4- Markalar Facebook’a Daha Çok Yatırım Yapıyorlar

Gençler neredeyse oraya yönelmenizde fayda var. Markalar reklam için diğer reklam alanlarından daha fazlasını yani %75’ini facebook’a ödemektedirler. Facebook’u aileler de kullanmaya başladıktan sonra gençler başka sosyal medya alanlarına yöneldiler. Diğerlerinde de pazar oluşturmanız da size büyük bir yararı olacaktır.

5- İnternet Kullanmayı Daha Çok Güvenilir Gelir Oldu

Düne kadar yabancı numara aradı mı bizi özellikle pazarlamacı ise tedirgin olup, telefonu yüzlerine kapatan olmuştur. 🙂 Artık insanlar internet ortamına kanları ısındıkça bilgilerini paylaşmaktan pekte çekingen durmuyorlar. Bu durum pazarlamacı için bir adım önde demektir yani güven kazanırsanız bilgide edinirsiniz daha rahat.