RC Model 1:5 Motor Rodaj Ayarı Nasıl Yapılır?

Rc Model araç dünyasında yakıtlı araçlarımızın bakım zamanında piston gömlek değişimlerinde veya sıfır motor aldığınızda muhakkak yapmanız gereken rodaj ayarı bulunmakta.

Rodaj ayarının önemi segmanın gömlekte yer etmesi ve kendini alıştırması için yapılan işlemdir. Rodaj ayarının binek araçlarımızda bile önemi vardır, hem uzun ömürlülüğü açısında hemde sağlıklı çalışması açısından önemli bir yere sahiptir. Sıfır motor aldığınızda veya piston gömlek değişimi yaptığınızda nasıl rodaj ayarı yapılır detaylı bakalım.

İlk yapmanız gereken isterseniz motoru aracınıza veya bir tahta üzerine monte edebilirsiniz. Daha sonrasında normal kullanımlarda 1 litre benzin 40 ml yağ koyuyoruz. Fakat bu sefer yağ oranını 50 ml çıkarmanız gerekiyor. Bujiyi söküp bujinin oradan bir iki damla 2 zamanlı yağımızdan da damlatıyoruz. Bujiyi takmadan bir iki defa pull startı çekip döktüğümüz yağın yayılmasını sağlıyoruz ki segman gömleği çizmemesi için bu adımı izliyoruz. Eğer bilginiz var ise gömleği ve pistonu yerleştirmeden de ilk yağlama işlemini yapabilirsiniz. Bujiyi taktıktan sonra 1 depo kadar hiç gaz vermeden rölantide çalışır vaziyette bırakıyoruz. İlk çalıştır motordan motora değişebilir alışma sürecinde yüksek sesle çalışma ihtimali yüksek. 1 depo kadar yakıt harcadıktan sonra ikinci depoda araca fazla yüklenmeden yarım gaz vererek yüke alışması açısından aracımızı kullanıyoruz. Rodaj ayarı bu şekilde tamamlanmaktadır. Kırımsız sürüşler. 🙂