Rc Model Araç Seçimi Hakkında Bilgi

Model arabalarda insanların zevk, düşünce ve istekleri farklıdır. Bazı insanlar sesi daha çok sever ve gerçekcilik kattığını belirtir ki öyledir bazıları ise uğraşmak istemeyip elektrikli ile daha basit yol seçmiş olurlar demek mümkün.

Model araçlar 3 ana kategoride baz alabiliriz, bunlar; Elektrikli, Nitrolu ve Benzinlidir. Bu yazımızda sizlere avantaj ve dez avantajlarını sunacağız.

İlk olarak ele almak istediğimiz konu elektrikli,

Elektrikli araçlar bir çok teçhizattan oluşmaktadır. Teçhizattan kastımız Off road veya Onroad hatta Crawler araçlarda kullanılan ekipmanlar farklı olmakta. Crawler araçlar da genelde fırçalı sistem kullanılır ve maliyeti oldukça düşüktür ve kırılma gibi konular fazla olmaz. Kırılmadan kastım ise pek hız yapmakdıkları için kısacası aksiyon yaşamadıkları için araç sadece çizilir. 🙂 On road araçlar da durum daha farklıdır. Gerçek hayattaki araç sevdası hatta modifiye sevdasını resmen On Road model araçlara yansıtılmaya çalışır. Tabi bu da bir dünya para çıkmasına sebep olur. Kullanılacak ekipmanlar orta derecede fiyat gösterir fakat buna göre de gideri artış olabilmekte. Ülkemizde yeni yeni gelişen Modelcilik, yeni yapılan pistler veya kullandığımız alanlarda fazlası ile hakimiyet ve dikkat gerektiren araba türlerine girmekte. Her yerde kullanılamazlar ve her an takla atabilirler. Off Road araçları baktığımızda ise onlarla tamamen adrenalin dolu anlar yaşayabilirsiniz. Hoplatma, takla attırma veya bunun gibi bir çok maceraya atılırsınız. 🙂Gel gelelim sağlam bir set yoksa aracınızda ilk olarak çok set değiştirirsiniz. Bu kadar aksiyonda kırılmalar çok çok fazla yaşanır içlerinden sağlam çıkan nadirdir. 🙂

Nitrolu araçları incelediğimizde,

Bu araçlar gerçeğe biraz daha yatkın olduğu için insanlara farklı zevkler katabilmekte. Bu tip araçlarda aracınızın malzemelerine güveniyorsanız elektrikliden alacağınız hazı bunda daha çok alacağınıza eminim. Fakat gel gelelim dezavantajına. 🙂 Nitrolu araçlar sürekli bakım ister ve pekte uzun ömürlü bir motorları yoktur. Genel olarak masrafları yakıttır ve şu anda en ucuz yakıt 30 tl bu da litre fiyatı tabi. Uğraşmasını sevenlere ve zamanı olanlar için ki özellikle gerçekcilik arayanların favoriside demek mümkündür.

Gelelim model araçların içerisinde ki en büyük olarak tabir edilen benzinliler,

Benzinli model araçlar modelciler arasında en pahalı araçlardır ve en büyük araçlardır. Pek fazla bakım gerektirmeyen yağını benzini koy çalıştır oyna bitene kadar diyebileceğimiz bir araçlardır. Diğer model araçlara göre fiyat olarak pahalı olsalar da dayanıklılığı çok iyidir. E tabi bu araçlarında dezavantajı kırılmalar olduğu zaman parçası bile çok pahalı diyebilmek mümkün. Her yerde sürülebilir fakat her ortam sürülemeyecek gürültülü araçlardır. Tabi bu araçlar gerçekçiliğe daha fazla yatkın oldukları için ayrı bir sevgi yerleri vardır.