RC Model Brushless Motor Hakkında Bilgi ve Hangisini Almalıyım?

Bu hobiye ilk buluştuğunuzda aracın içinde değiştirmeyi düşündüğünüz ilk yer motordur genellikle. 🙂

İyi bir seçim yapmak istiyorsanız fırçasız ve suya karşı dayanıklı bir motor almalısınız. Biraz daha pahalı olsada bu tip motorlarda masrafsız ve kolay bakım yapılan seçimini göz önüne almak lazım.

Bakalım Fırçalı Motor Nedir?

Fırçalı ve fırçasız olmak üzere iki kategori altında toplanır. İlk olarak Fırçalı motorlar kömürle yani sürtünme ile çalışan motorlardır. Mıknatıs ve fırçalar sabittir, armatür ve akım çevirici manyetik halkanın içindeki motor şaftının etrafında döner. Motora enerji verildiğinde pilden bir yük fırçadan geçerek akım çeviriciye ulaşır. Sarmallar yük tarafından manyetize olarak çevresini saran manyetik halkayı itmeye çalışır ve yük kesilene kadar dönmeye devam etmektedir. Dayanıklılık konusunda fırçasız motorlara göre daha azdır ve en büyük yan etkisi ise suya karşı dayanıklı bir hale getirmeniz zordur. Çünkü hava delikleri bulunmaktadır.

Peki Fırçasız Motor Nedir?

Son zamanların en çok tutulan ve çok tercih edilen bir motordur. Sebebi ise kendi içlerinde de sensörlü ve sensörsüz olarak ayrılmaktadır. Burada da sensörlü çok tercih edilir. Sensörün anlamı aracınıza, pile veya kendisine zarar vermemek amaçlı yapılmış bir düzenektir. Daha hızlı gider ve güç oranları alacağınız özelliklere göre artar veya azalır. Ek olarak brushless motorlarda sarmallar motorun dışında olduğu için daha büyük yapılabilirler, böylelikle güç artışı sağlanır. Aynı zamanda brushless motorlarda akım çeviricinin fırçalara sürtünmesiyle yaşanan sürtünme ve voltaj düşüşü yaşanmaz. Fiziksel temas devamlı bir enerji kaybı yaratır.