RC Model ESC Nedir? Rc model ESC Kartı Ne İşe Yarar?

RC Modeller de en çok merak edilen konu ESC’dir. ESC’lerden hangisi iyi, nasıl bir ESC almalıyım veya ESC ne işe yarar?

İlk olarak ESC’nin tanımı ile başlayacak olursak ESC’ler, elektrikli uzaktan kumandalı modellerde kullanılır ve Rc model aracınızın ana beynidir. Şu şekilde örnek verecek olursak gerçek arabaların hepsinin içerisinde beyin bulunmakta. Bu beyin sayesinde aracınızda tepkimeler alırsınız. Rc modelde de aynı görevi alır. Tüm tepkimeleri yani tepkimeler konusunu açacak olursak hızlı gitme, kalkış hızı, fren hassasiyeti, motora gelecek gücü veya motor sensörünü ayarlamak gibi bir çok işlemler yapabilirsiniz.

ESC sadece motoru beslemez aynı zamanda alıcı ve servo’yu da besler. Yani elektrik dağıtımını her yere yapan ESC’dir. Kumandanız üzerinde vereceğiniz tepkiler alıcı tarafından ESC’ye ulaşır ve ESC verdiğiniz komutları işleme koyar. Normal bir bilgisayar gibi kendi üzerinde ana kartı bulunmakta ve bunun içerisinde robot işlemlerini araca yaptırır. Motor gibi güçlü veya güçsüz ESC’ler bulunmakta. Yani dışarıya aktaracağı güç ne kadar yüksekse aracınızdan o kadar performans alırsınız.

Tüm ESC’ler Her Motoru Destekler Mi?

ESC’ler de fırçalı veya fırçasız motorlarınıza göre alımı gerçekleştirmelisiniz. Her ESC her motoru desteklemez. Tüm motorların kendine has yada o özellikleri taşıyabilecek ESC tercih etmelisiniz.

Eğer motorunuzun max çekeceği amper 30A ise kullanacağınız ESC’nin de verebileceği akım değeri en az 30A olmalıdır. Motorun hızını ESC ile kontrol ettinizden pilden geçen tüm akım önce ESC den daha sonra da motordan geçecektir. Dolayısıyla seçeceğiniz ESC’nin kapasitesinin motorunuzun kapasitesine göre küçük olması yanmasına sebep olacaktır. Genelde ESC seçimi, motorun çekebileceği max değerin %20 fazlası olacak şekilde yapılır. Yani max gücte (en hızlı devirde) 30A çekecek bir motorunuz varsa ESC nin 36A lık bir değere sahip olması sorunsuz çalışması için yeterli olacaktır. (36A’lık bir ESC yoktur onun yerine 40A’lık bir ESC tercih edilebilir.)

Gelelim ESC Kartı Ne İşe Yarar?

Dünya üzerinde bir çok marka ve model bulunmakta. Genellikle kaliteli markalı ESC aldığınızda kartı da verilir. Bu yüzden kaliteli ESC modeli almanız daha uygundur. Kart tam olarak ne işe yarar diye soracak olursanız kart ile ESC’nize yüklemeler yapıyorsunuz. Bu yüklemeler içerisinde fren hassasiyeti hızlı gitme, kalkış hızı, motora gelecek gücü veya motor sensörünü ayarlayama yapabilirsiniz.