RC Model Fail Safe Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir çok yeni başlayanlar bu hobiye, aracın neredeyse tüm aksamını çözerler fakat genellikle Fail Safe bulunmaz araçlarında. Aracın tüm önemli parçalarını hatta aracınızı tamamen koruyacak olan parçadır demek mümkün.

Genellikle RC model araçlar açık alanda kullanılmak üzere alınır ve açık alanda fazlası ile sinyal paraziti gibi durumlarla karşılaşmak mümkündür.

Peki Tam Olarak Aracımızda Nasıl Bir İşlem Yapar Fail Safe?

Açık alanda kullanımda iken sinyal kesikliği, sinyal karışıklığı veya kumandanızın pili bittiğinde otomatik olarak devreye girer ve fren servosuna tepkime göndererek aracınızı durdurur. Genellikle bu olaylar nitrolu araç kullananlarda çok olur ve nitrolu aracınız var ise özellikle kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim. Aracınızın pili zayıflamaya başladığında da devreye girip, kontrole alır.

Fail Safe bağlantı işlemleri nasıl gerçekleşir peki?

Fren ve gaz servo kablosunu Fail Safe ile bağlayıp, Fail Safe’in diğer ucuna da kabloya takıp, alıcınızın gaz/fren tepkisi veren sokete takmanız yeterlidir. Yani kablolar arasında kalıp bir anahtar görevi görerek aracınızı korur.

Bağlantı işlemini gerçekleştirdikten sonra ayar yapmanız gerekecektir. Ayarı yapmak için standart Fail Safe’lerin üzerinde “Set” düğmesi bulunur. Kumandanızda ki frene sonuna kadar basıp, “Set” tuşuna basılı tutunuz. Led yanıp sönmeye başladığı takdirde ayarlarınızın kayıt edildiği anlamına gelir. Daha sonra test aşaması için aracınızı ve kumandanızı kapatıp açın, Fail Safe üzerinde led yanmaya başlayacaktır ve kumandanızı kapatın servo fren yaparsa ayarlarınız tamamlanmıştır.

Bazı alıcılarda Fail Safe özelliği bulunmaktadır.