RC Model Kumanda Eşleştirme Nasıl Yapılır?

RC Model hobisine özellikle yeni bulaşmış iseniz kurtuluşunuz biraz zor. 🙂 Biraz masraflı olsa da zevki ve emeğiniz onun üzerinde baya bir etki bırakmakta.

Yeni alınan bir araçta onu çalıştırmak biraz sizi zorlayabilir. Öncelikle şunu belirtmek isterim oyuncaklar da genellikle garanti yoktur ve aldığınız yerde çıkmadan kontrol etmenizi öneririm. İleride sıkıntılar çıkmaması için sağlıklı olmakta.

Sıfır alınan araç veya kumandalar da alıcı ile verici bağlaması aslında basit fakat karışıktır. Bu eşleştirmeyi yapmak için resimde gördüğünüz üzere “Bind/Band” girişine takılacak kablo sistemi bulunmakta. Bu kablo sistemine Pin Jumper ismi verilmekte. Alıcılar farklı farklı özellikleri bulunmakta, bunlarda 2 kanal veya 3 kanal diye gitmekte fakat hepsinin üzerinde sabit bulunan “Bind/Band” girişi bulunmakta. Bind/Band girişinin görevi mevcut kumandanız ile alıcı arasında köprü oluşturmaktır.

Gelelim Eşleştirmeyi Nasıl Yapacağız?

Bunu yapmak için Pin Jumper’ınızı Bind/Band yuvasına takarak alıcı üzerinde ki ışık yanıp sönmeye başlayınca Pin Jumper’ı çıkartın. Bunun ardından yanıp sönen ışık devamlı olarak yanmaya başlayınca kumandanız ile eşleştiğini anlayacaksınız.

Önemli bir not ise bu yaptığınız işlemlerden sonra bir yol daha izlemeniz gerek bu da kumanda ve alıcı arasında kesin olarak köprü oluşup oluşmadığını anlamak amacı ile yapılmakta. Işık devamlı yanarken Pin Jumper’ı tekrar takın ve eğer ışık yine yanıp sönmeye başlar ise anlayın ki sağlıklı bir bağlantı olmamış fakat halen devamlı yanmaya devam ederse sağlıklı bir bağlantı kurduğunuzun anlamına gelir.