Rc Model Nedir ve Rc Model Hakkında Detaylı İnceleme

Rc Model tamamıyla hobi dünyasının kısaltılmışı diyebiliriz. Sıkça gördüğümüz ve sıkça da karşılaştığımız araçları neredeyse hayatımızın bir parçası olmaya gelmiş durumda. Kısaca RC model nedir ve bu araçlar hakkında kısaca değinelim.

Rc model araçları sıraladığımızda; Rc model Drone, Rc model araba, Rc model uçak, Rc model tekne ve Rc model iş makinaları. Bu arada RC’nin açılımı Radio Control. 🙂 Benzinli, nitrolu ve elektrikli olarak 3’e ayrılmaktadır. Rc model Arabalar ise kendi içerisinde On-Road ve Off-Road olarak 2 ye bölünürler. On-road modellerde sokak tipi (touring) ve yarış tipi (gas on road) modeller mevcuttur.  Off-Road ise toprak çamur demeden her yerde sürebileceğiniz yüksek şasili araçlardır.

Rc model Drone günümüzdeki teknoloji ile kilometrelerce gönderip veya ulaşamadığınız yere gidip görebileceğiniz sistem bulunmaktadır. Tamamen kendiniz toplayabileceğiniz sistemler de mevcut. Bunlar ise F450 veya F550 serileri olabilir. Hazır mevcutlarını alarak çekimler yapabilirsiniz.

Çeşitli kitlerle (ayrı ayrı satın alınan parçalar) tıpkı gerçek bir aracı modifiye eder gibi geliştirebileceğiniz bu araçları, ülkemizde belirli tarihlerde düzenlenen etkinliklerde ve yarışlarda kullanabilirsiniz. El becerilerinizi arttırabilir ve yeteneklerinizi araçlar üzerinde sergileyebilirsiniz. Montajlayarak toplama tipi arabalar drone, uçak veya iş makinaları üzerinde uzmanlaşmış olan hobi dükkanlarında ya da özel siparişle çalışan imalatçı firmalar tarafından edinebilirsiniz. Bu araçları montajını kendiniz yaparak toparlayıp hazır hale getirirsiniz.

Modifiyeden kastınız nedir diye sorunuz olacaksa her şey demek mümkün. Neden derseniz motorundan lastiğine kadar modifikasyonlar yaparak aracınızı güçlendirebilirsiniz.  Rc modeli, oyuncaklardan ayıran en önemli özellik araç üzeri oynama yapabilmenizdir. Söz konusu aracı kasasından motorlarına, hatta lastiklerine kadar tuning (modifiye) işlemine sokabilirsiniz. Bunun için herhangi bir oto sanayide bile modifiye yaptırarak egzoz, motor, kasa değişikliği yapabilirsiniz.

1. Nitro metanol yakıtla çalışan motorlu kit model arabalar (GP = Gas Power, yani uçak benzinli)
2. Akü ile / Elektrik motorlu çalışan kit model arabalar (EP = Electric Power, yani elektrikli)
3. Benzinli RC kit modellerin hem benzinli hem de elektriklilerinde kendine özgü ekipmanlar vardır ve bunlar araba şasinin üzerine monte edilerek kullanılmaktadır.

İlk başlangıç olarak kendinizi tanıdığınız kadarı ile başlangıç yapın. Çünkü özellikle hızlı Rc model araçlarda kırım daha çok görülmektedir ve her seferinde parça almaktansa tamir etmek bazen daha çok gerek olabiliyor.  İlk defa bir model araba kullanacaksanız yüksek hızlara ulaşmayan model arabaları tercih etmelisiniz. Bunun sebepleri arasında yüksek hızlarda reflekslerinize bağlı oluşabilecek kontrol kayıpları başta gelmektedir. Daha düşük hızlarda reflekslerinizi geliştirerek manevra kabiliyetinizi artırmalısınız. Model araba fiyatları yeni başlayanlar için biraz yüksek gelebilir bunun için ikinci el bir arabayla başlamanız acemiliğinizi yenmeniz açısından ve maddi açıdan size katkı sağlayacaktır.

Daha düşük hızlarda reflekslerinizi geliştirerek manevra kabiliyetinizi artırmalısınız. Model araba fiyatları yeni başlayanlar için biraz yüksek gelebilir bunun için ikinci el bir arabayla başlamanız acemiliğinizi yenmeniz açısından ve maddi açıdan size katkı sağlayacaktır.

Dünya rekorunun 303 km hız olduğu bu araçların genelde en yüksek hız ortalaması 80 km ile 100 km arasında değişiyor.

Popülerliği yediden yetmişe geniş bir kitlede giderek artan RC araç hobisi, Türkiye’de özellikle gençler arasında yaygınlaşmış durumda. Rc model araçları nereden temin edebiliriz sorusuna da önerebileceğimiz yer RC ilan web sitesinden veya RC ilan facebook sayfasından takip edebilirsiniz.