RC Model Nitro Yakıtlı Araç Hakkında Detaylı Bilgi

Rc model severleri ve bu hobiye başlayanlar elektrikli veya nitro yakıtlı kendine göre seçenek belirleyip, devam ederler.

Nitro yakıtlı araçlar elektrikli araca göre daha zahmetli, keyifine söylenecek söz yok ve bir o kadar da ilgi vermeniz gerekmekte. Sıfır nitro yakıtlı yada ikinci el nitro yakıtlı bir araç alsanız bile dikkat etmeniz gereken bir kaç etkenler var. Bu anlatacaklarımız Off Road veya On Road için fark etmez.

Nitro Yakıt Tam Olarak Nedir?

Nitro yakıt normal benzin istasyonlarından doldurup kullanacağınız bir yakıt türü değildir. Genelde bu yakıt uçaklarda kullanılmakta. Bilirsiniz oktan olarak yani 95 oktan, 97 oktan gibi ayrımlarla yakıtlar satılır. Nitro yakıtlar 102 oktanlı ve içerisinde nitro ve yağ kullanılmaktadır. Yağ neden var derseniz normal araba sistemlerinde motora ayrıca yağ koyarsınız fakat bu motorlarda ayrıca yağ koymanıza gerek duymaz yakıttan beslenir. Yağın amacı ise motoru korumak amacıdır. Farklı bir yakıt kullanırsanız pistona yani komple sisteme zarar vermenize neden olur.

Nitro Yakıtta Yapmanız Gereken Ayarlar Nelerdir?

Nitro yakıtlı araçlarda ilk dikkat etmeniz gereken etkenler şu şekilde sıralayalım;
– Alacağınız motor faktörüne göre en uyumlu olabilecek buji sisteminin seçimi yapılmalı.
– Yakıt koymadan önce veya bilen biri ile rodaj ayarını yapılması.
– Karbüratör ve servoda ki rölant ayarının iyi yapılması.
– Fren sertlik derecesinin iyi ayarlanması.
– Starter yani buji ısıtıcısının olması.

Önemli dip notta düşmek isterim motor ısısını 90 ila 100 dereceden yukarı çıkmaması için ısı ölçer temin etmenizde fayda olacaktır.