RC Model Nitro Yakıtlı Araç İlk Çalıştırma Evresi

Rc Model nitro yakıtlı araçlar da nasıl çalıştıracağız konusunda yeni başlayanlar için hazırladığım blog yazıma bakalım.

Yeni başlayanlar özellikle yeni bir araç aldı ise yapacakları ayar çoktur ve bu Kadar Ayarı Yaptıktan Sonra Gelelim Çalıştırmak İçin Ne Yapmalıyız?

Bütün ayarlamaları yaptıktan sonra Starter setinizi ayarlamanız gerekir. Starter set içerisinde buji ısıtıcısı yani ateşleme sistemini aktif edilir. Buji ısıtıcısı, buji üstüne takılır yani motorun üstündeki yuvaya geçirilir. Aracın içindeki volan dönerken (pull start çekilmesi) buji içerisindeki telin kor hale gelmesi ve pistonlara dolan yakıtın patlamasına neden olarak aracı çalıştırmamıza yarar. Bu arada tekerlekler havada olarak çalıştırmanızda fayda var çünkü dişliler zarar görebilir. Karbüratörün solunda bulunan vida ile çalışma performansını arttırıp, azaltabilirsiniz.

Motorunuzu rahat bir şekilde çalıştırmak için eğer uzun zamandır kullanmadıysanız fön makinası gibi aletlerle ısıtmanızda fayda var. İpi 25 cm’den fazla çekmeyin ve çalıştıktan sonra buji ısıtıcısını çıkartın ve kendisine gelmesini bekleyin. Çalışmadığı takdirde eğer ipte zorlanmalar hissederseniz fazla zorlamayın motor boğulmuştur. Boğulmadan kurtulmak için bujiyi sökün, yakıt sıçramaması için motorun üzerini peçeteyle veya bezle kapatıp ipi seri bir şekilde çekin, zaten buji sökülü olduğu için sıkıştırma olmayacağından ip son derece rahat çekilecektir. 8-10 çekişten sonra boğulmadan kurtulursunuz, bujiyi geri takın, egzoz ucunu kapatarak ipi birkaç kere çekip yakıtın karbüratöre ulaşmasını sağlayın, ateşleyiciyi bujinin üzerine yerleştirin, motoru çalıştırın, ateşleyiciyi çıkartın.